Ponoć nie ma ideału. Nieprawda. Jest. I to całkiem namacalny – muskularny, przepiękny, dający poczucie bezpieczeństwa i wygody. To BMW 530d xDrive – samochód marzenie. 

Marzenie o jeździe doskonałej

Auto prowadzi się perfekcyjnie. Ma się wrażenie idealnego zestrojenia pojazdu z kierowcą, perfekcyjne zrozumienie na każdej płaszczyźnie – od wejścia do wnętrza, uruchomienia silnika, po dynamiczne manewry i spokojną jazdę w długiej trasie. Taka powinna być limuzyna.

Auto dba o kierowcę – aby ten czuł się komfortowo, wygodnie i bezpiecznie.

W BMW 530d xDrive jest wszytko to, co możemy siebie wymarzyć w aucie idealnym.

Silnik spalinowy
Cylindry / zawory
6/4
Pojemność w cm³
2,993
Skok / średnica w mm
90.0/84.0
Moc w kW (KM) przy obr/min
195 (265)/4,000
Maksymalny moment obrotowy w Nm przy obr/min
620/2,000-2,500
Stopień sprężania :1
16.5

Zegary wyświetlane są na sporym ekranie.

Silniki BMW TwinPower Turbo cechuje lekka konstrukcja i zintegrowany aktywny układ kierowniczy. Efekt tego połączenia gwarantuje wyśmienite prowadzenie i zwinność.

BMW 530d xDrive o mocy 195 kW (260 KM) prowadzi się genialnie. Diesel daje pewność, że w każdej sytuacji wykonamy każdy manewr, nawet niebezpieczny. W automacie do setki przyspiesza w 5,4 s, a maksymalna prędkość wynosi 250 km/h.

Średnie spalanie w cyklu mieszanym waha się w granicach w 6,9-7,2 l/100 km. Szybko jednak wzrośnie, jeśli na liczniku prędkości wskazówka pokaże 200 km/h.

Wnętrze jak marzenie

W pewnym momencie projektanci zaczęli uszczuplać wnętrza, pozbywając się wszelkich odstających od kokpitu elementów na rzecz wyświetlaczy dotykowych. Istotnie ów trend zyskał sympatyków ascetycznych wnętrz, czy jednak pozostał bez wpływu na obsługę funkcji auta – nie sądzę. Chcąc zmienić temperaturę wnętrza trzeba się czasem sporo naklikać.

BMW poszło pod prąd zachowując pokrętła i przyciski do sterowania. Nie ma mowy jednak o przepychu, przeciwnie – jest elegancko, szykownie, z klasą. Okazuje się oto, że w eleganckim aucie wcale nie trzeba ukrywać przycisków i dzięki temu jest ergonomicznie, wygodnie i bezpieczniej.

Ponadto wnętrze BMWd xDrive jest piękne. Świetne wykończenie, najwyższa jakość materiałów, subtelne oświetlenie, eleganckie dodatki i harmonijne kolory – robią ogromne wrażenie.

W centralnej części kokpitu króluje ogromny panoramiczny ekran dotykowy, elegancko wykończony chromami. Poniżej optycznie wydzielona strefa klimatyzacji – również ozdobiona chromami i błyszczącymi czarnymi plastikami. BMW, wbrew tendencjom, nie zrezygnował przycisków i gałek do sterowania klimą – przeciwnie, wykorzystał je jako ozdobę, przez co obsługa jest wygodniejsza. Parametry temperatury prezentowane są na niewielkim wyświetlaczu.

 

Pod ręką na panelu bocznym jest menu do sterowania trybami jazdy.

Liczne usługi cyfrowe i systemy wspomagające kierowcę w BMW serii 5 poprzez doskonałe skomunikowanie ze światem zewnętrznym oraz intuicyjną obsługę gwarantują maksymalny komfort, bezpieczeństwo i produktywność.

Oto kilka przykładowych. System asystujący kierowcy plus to idealny „pomocnik”. Można mu zlecać istotne, ale monotonne czynności: umożliwia on zautomatyzowaną jazdę w korkach, w powolnym ruchu lub podczas jazdy z niewielkimi prędkościami. Pomaga też przy zmianie pasa.

System telefoniczny z ładowaniem bezprzewodowym obejmuje miejsce z funkcją ładowania bezprzewodowego i dodatkowe gniazda USB. Połączenie z anteną dachową zapewnia łączność z siecią komórkową. Złącze Bluetooth umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch telefonów i jednego odtwarzacza audio. Do tego dochodzi funkcja Bluetooth Office i przygotowanie do hotspotu WiFi.

Zdalne parkowanie umożliwia kierowcy wygodne wyjście z auta i zdalne zaparkowanie go przodem lub tyłem w ciasnej luce parkingowej. Kierowca aktywuje funkcję zdalnego parkowania poza pojazdem za pomocą kluczyka BMW z wyświetlaczem.

W BMWd 530 xDrive Limuzyna przestrzeń jest świetnie zagospodarowana. Jest dużo sprytnych schowków, a bagażnik pomieści 520 litrów.

 

Kolorowy wyświetlacz BMW Head Up poprzez projekcję optyczną wyświetla w bezpośrednim polu widzenia kierowcy m.in.: stan systemu asystującego kierowcy plus, aktualna prędkość, wskazówki nawigacyjne, Speed Limit Info ze wskazaniem zakazu wyprzedzania oraz listy kontaktów i odtwarzania.

Written by Magdalena Trusińska