Czy za kierownicą jesteś jak zombie? Specjalny kombinezon „Sleep Suit”, opracowany przez Forda pokazuje, że zmęczony kierowca może być równie niebezpieczny co kierowca pijany.

Kiedy znajomy lub bliska osoba sięga po kluczyki do samochodu po zakrapianej alkoholem imprezie na pewno wiele osób zareaguje i będzie starało się przekonać ją do oddania kluczyków. Ale co w sytuacji, gdy przyjaciel upiera się, że będzie prowadził samochodu, a jest po prostu zmęczony po ciężkim dniu?

Zmęczenie jest jedną z głównych przyczyn nawet 20% wypadków drogowych, a według ekspertów funkcjonowanie bez snu przez dłużej niż 18 godzin może mieć porównywalny wpływ na nasze umiejętności, jak podczas prowadzenia samochodu po przekroczeniu dopuszczalnego w wielu krajach limitu alkoholu.

  • Przy wykorzystaniu kombinezonu Ford wskazuje na zagrożenia związane z prowadzeniem samochodu w stanie skrajnego zmęczenia, który jest jedną z głównych przyczyn nawet 20% wszystkich wypadków drogowych.
  • Wyniki badania pokazują, że wpływ zmęczenia na umiejętność prowadzenia samochodu jest porównywalny do wpływu alkoholu. Okulary z zestawu „Sleep Suit” symulują stan mikrosnu, który powoduje chwilową utratę świadomości za kierownicą.
  • Ford chce zapraszać młodych kierowców do korzystania z kombinezonu „Sleep Suit” w ramach prowadzonego przez firmę programu bezpłatnego szkolenia kierowców Driving Skills for Life.

Ford zlecił stworzenie zestawu „Sleep Suit”, który pozwala użytkownikom na doświadczenie negatywnego efektu, jaki na ludzkie ciało może mieć zmęczenie. Wypadki drogowe są główną przyczyną zgonów wśród młodych ludzi. Dlatego Ford zamierza wprowadzić szkolenie z wykorzystaniem kombinezonu do programu Driving Skills for Life (DSFL), dostępnego za darmo dla kierowców w wieku od 17 do 24 lat.

– Jeśli prowadzisz samochód, kiedy jesteś zmęczony, zaczynasz się zachowywać jak zombie i stajesz się zagrożeniem nie tylko dla siebie samego, ale dla wszystkich innych uczestników ruchu drogowego – powiedział Dr Gundolf Meyer Hentschel, prezes Meyer Hentschel Institute, który opracował kombinezon „Sleep Suit”. „Młode osoby bardzo często w celowy sposób pozbawiają się snu, zmuszając swój organizm do pozostania w stanie aktywności, aby móc pogodzić wymagania pracowitego życia towarzyskiego i zawodowego z nauką do egzaminów.

Kombinezon składa się ze specjalnych okularów, które symulują ekstremalne wyczerpanie, w tym stan mikrosnu, czyli niekontrolowanej reakcji na zmęczenie. Mikrosen może spowodować, że osoba za kierownicą prowadzi samochód „na ślepo” przez 10 sekund lub dłużej, czasami z wciąż otwartymi oczami, w którym to czasie możliwe jest przejechanie nawet kilkuset metrów. Osoba taka może nie być nawet świadoma, że coś takiego miało miejsce.

Po podłączeniu do aplikacji na smartfony okulary można ustawić w taki sposób, aby symulowały wyłączenie mózgu. W ten sposób kierowca nie widzi nic przed sobą najpierw przez pół sekundy, a potem przez coraz dłuższe okresy – aż do 10 sekund. Kombinezon składa się także ze specjalnej czapki, kamizelki oraz opasek na ręce i kostki, a całość waży ponad 18 kilogramów. Po założeniu zestawu uczestnik badania na własnej skórze przekonuje się, w jakim stopniu zmęczenie wpływa na jego umiejętności prowadzenia samochodu. W USA większość wypadków drogowych pod wpływem zmęczenia spowodowanych jest przez osoby poniżej 25. roku życia.

– Byliśmy zdeterminowani, aby zwiększyć świadomość problemu jazdy w stanie skrajnego zmęczenia, a kombinezon ‘Sleep Suit’ jest idealnym narzędziem do pokazania tego – powiedział Jim Graham, kierownik odpowiedzialny za program Ford Driving Skills for Life. – Często jesteśmy świadkami sytuacji, kiedy jakiś znajomy lub członek rodziny dobrowolnie zgłasza się, aby po długiej nocy odwieźć wszystkich uczestników imprezy do domów. Wielu osobom takie rozwiązanie pasuje. Ale fakt, że taka osoba nie piła alkoholu, nie oznacza, że będzie bezpiecznie prowadzić samochód, ponieważ może być po prostu wyczerpana.

Co należy zrobić, jeśli uważasz, że możesz być zbyt zmęczony, aby jechać samochodem? Dr Gundolf Meyer-Hentschel radzi, aby:

  • zatrzymać samochód w momencie, kiedy tylko jest to bezpieczne,
  • zdrzemnąć się na 20 minut a następnie wypić napój z kofeiną,
  • po takiej przerwie jest się gotowym do dalszej podróży (w przeciwnym razie prawdopodobnie należałoby poszukać innego sposobu na dostanie się do celu).

źródło: Ford

Written by Magdalena Trusińska