Wielu kierowców – choć się nie przyznaje – obawia się parkowania równoległego, co często ogranicza im wybór miejsc parkingowych. Tymczasem jest kilka zasad parkowania „na kopertę”, które ułatwią wykonanie manewru także niepewnym kierowcom.

W szale przedświątecznych zakupów zaparkowanie na ciasnych parkingach może być wyzwaniem, a dodatkowo może powodować frustrację.

Z obserwacji Trenerów Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wynika, że wielu kierowców, szukając miejsca parkingowego, omija stanowiska przeznaczone do parkowania równoległego. – Pozornie ten sposób należy do trudniejszych i część osób nie czuje się pewnie, parkując „na kopertę”. W praktyce jest to jednak manewr dość prosty i efektywny, dlatego warto go opanować – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

A zatem, jak zaparkować równolegle?

Oto sześć wskazówek.

1. Ustaw się możliwie blisko po lewej stronie auta, za którym chcesz zaparkować i jak najmocniej kręć kierownicą w lewo. Twoim celem jest jak najgłębsze „schowanie” samochodu między sąsiednimi pojazdami, możliwie blisko krawężnika.

2. Pamiętaj, że przód pojazdu podczas parkowania równoległego zajmuje dużą część jezdni i może utrudnić ruch innym samochodom, dlatego manewr powinien być wykonany w miarę sprawnie. Należy jednak zachować spokój i nie wjeżdżać na miejsce parkingowe gwałtownie, bo może to się skończyć stłuczką, a w najlepszym razie będzie konieczne wyjechanie i ponowienie parkowania.

3. Cofając, zwracaj uwagę, czy za pojazdem nie znajdują się przeszkody, a w pobliżu nie ma pieszych czy rowerzystów.

4. Gdy już „schowasz” tył, zdecydowanie odkręć kierownicę i – bardzo uważając na przód auta – kontroluj odległość do samochodu znajdującego się z tyłu.

5. Pamiętaj o pozostawieniu sporej przestrzeni przed samochodem, tak aby bez przeszkód wyjechać później z miejsca parkingowego.

6. Po zatrzymaniu pojazdu i opuszczeniu go, warto z zewnątrz skontrolować, czy wszystko jest w porządku i nie ma potrzeby przestawienia samochodu.

 

 

Written by Magdalena Trusińska