Oj może. Przekonałam się o tym po pierwszym poznaniu Citroena Jumpera. Przed pierwszym spotkaniem mówiłam sobie, że to pestka – wsiądę i pojadę. Jednak jak zobaczyłam tę bryłę, tę wysokość, długość, pewność siebie ustąpiła miejsca obawom, czy aby na pewno, ja – raczej drobnej postury babka, sobie poradzę. No ale nie mogłam się już wycofać.

Nowy Citroen Jumper Van

citroen-jumper-bok

I wsiadłam. I ustawiłam lustra boczne (a gdzie jest wsteczne ?!? – czy tak dużym autem można jeździć bez wstecznego?). Abstrahując, są tacy, którym wsteczne lustro jest niepotrzebne, bo jeżdżą do przodu 🙂 Ale do brzegu. Ustawiłam zatem wygodny fotel wyposażony w regulację amortyzacji, dzięki czemu można optymalnie dopasować go do wagi ciała kierowcy. I ruszyłam. Najpierw wolno, nawet za wolno jak na warszawskie ulice, ale szybko nabrałam śmiałości. I potem coraz szybciej, i pewniej, i szybciej, bo Jumper może szybko i nawet dynamicznie. I poszło. I było bardzo fajnie. Tak oto…

citroen-jumper-wnetrze

Auta dostawcze są, muszą być multizadaniowe. Tu nie ma zwrotów: „ nie da się”, „nie można”. Oczekiwania wobec aut użytkowych bywają dużo większe niż wobec osobówek. Kierowcy spędzają bowiem w samochodach dostawczych niekiedy całe dnie – auto musi być zatem funkcjonalne.

citroen-jumper-wnetrze3I Jumper nie zapomniał o wygodzie. Fotel kierowcy wyposażony jest w funkcję zmiennej amortyzacji. Dźwignia zmiany biegów umieszczona jest wygodnie na desce rozdzielczej. Stanowisko dowodzenia kierowcy jest w pełni wyposażone – wszystkie pokrętła i przyciski są w zasięgu rąk. Zresztą, kokpit jest dość skromnie wyposażony, co – akurat w przypadku aut dostawczych, które są w pracy – jest na plus. Nic nie rozprasza bowiem kierowcy, który szybko i intuicyjnie może dysponować funkcjami w wozie.

Podobnie fotel pasażera – wyposażony jest w regulację odcinka lędźwiowego i regulację wysokości, z regulowanym podłokietnikiem.

Jumper wyposażony jest po uszy w opcje i funkcje niezbędne w pracy, m.in.: podstawkę pod dokumenty o regulowanej wysokości, łatwo dostępne gniazdo 12V, 13 praktycznych schowków, w tym zamykany i klimatyzowany, kierownicę pokrytą skórą, czy składane centralne oparcie siedzenia tworzące biurko.

Za kółkiem duże auta wbrew pozorom jest dużo wygodniej, niż osobówki. Owszem, trzeba się przyzwyczaić, ale dostawczaki mają jedną zaletę – są nieskomplikowane, jakkolwiek by to nie brzmiało. Jumper pomaga w prowadzeniu m.in. dzięki funkcjom takim jak system wspomagania zjazdu ze wzniesienia HDC (Hill Descent Control), który utrzymuje stałą prędkość zjazdu, kamera cofania z funkcją kontroli załadunku (z której obraz widzimy na kolorowym 5-calowym ekranie dotykowym, dzięki czemu możemy sterować nawigacją i kamerą cofania), funkcja Load Adaptative Control, optymalizująca działanie systemu ESP, czy system kontroli ciśnienia w ogumieniu oraz alarm niezamierzonego przekroczenia linii AFIL.

Auto pomieści do 17 m3 objętości ładunkowej. Tylne drzwi dwuskrzydłowe o wysokości do 2,03 m, boczne drzwi przesuwne o 1,25 m szerokości oraz największa w segmencie szerokość użytkowa między nadkolami 1422 mm ułatwiają załadunek.

citroen-jumper-tyl

Wymiary

Długie, szerokie, wysokie, niekształtne, niewymiarowe – nieważne. Wszystko się zmieści, bo nowy Jumper Van dostępny jest w wymiarach:

  • Szerokość ładunkowa: między nadkolami (1,42 m), a między ścianami bocznymi (1,87 m)
  • Boczne drzwi przesuwne o szerokości do 1,25 m
  • Drzwi tylne o wysokości do 2,03 m
  • Kąt otwarcia drzwi do 270o.

Magdalena Trusińska

Written by Magdalena Trusińska

2 komentarze

Ella

Coraz więcej kobitek prowadzi ciężkie duże auta i bardzo ładnie się prezentują. Śmiem twierdzić, że mogą być lepszymi kierowcami niż faceci zasiadający w wielkich autach. Widziałam naprawdę filigranową dziewczynę prowadzącą tira. Byłam pełna podziwu. Potem spotkałyśmy się na tym samym parkingu. Śliczna blondynka.

bzw_admin

Bo są – faceci polegają na już tylko opinii „najlepszych kierowców”

Comments are closed.