Chris Rea, jadąc do domu na święta, raczej prowadził ryczącego spalinowego amerykańca. Teraz „I’m driving home for Christmas” nucić wskazane jest w aucie zasilanym energią z odzysku. Nissan przygotował wszak świąteczny samochód, ozdobiony – niczym domy w programie „The Great Christmas Light Fight” –  bożonarodzeniowym oświetleniem, zasilanym wyłącznie energią odzyskiwaną w układzie hamowania regeneracyjnego w czasie jazdy z funkcją ePedal i w trybie B.

Z okazji zbliżających się Świąt oraz w celu promowania systemu odzyskiwania energii Nissan przygotował specjalny egzemplarz LEAF-a, który zamienił się w bożonarodzeniowe „drzewko”. Iluminacja prezentuje sposób, w jaki samochód elektryczny odzyskuje energię w czasie hamowania lub zmniejszania prędkości.

W odzyskiwaniu energii w Nissanie LEAF uczestniczą dwie funkcje.

e-Pedal umożliwia kierowcy zwiększanie prędkości, zwalnianie i zatrzymywanie samochodu jedynie poprzez operowanie pedałem przyspieszenia. ePedal pomaga także odzyskać część energii dzięki systemowi hamowania regeneracyjnego. Energia, której źródłem jest ruch samochodu, jest odzyskiwana w czasie hamowania lub zmniejszania prędkości i zamieniana na prąd elektryczny doładowujący akumulatory.

Z kolei w trybie B hamowanie regeneracyjne jest uruchamiane z chwilą wciśnięcia tradycyjnego pedału hamulca.

Świąteczny LEAF

– Z tysiącami LEDowych lampek, błyszczącymi bombkami i reniferem samochód świeci jaśniej niż nos Rudolfa – zapowiada Nissan. Świecące auto przypomina troszczącym się o środowisko kierowcom, że posiadając samochód elektryczny mogą sami wytwarzać energię. Na dystansie 18 000 km Nissan LEAF użytkowany przez przeciętnego kierowcę odzyskuje 744 kW czystej energii. Odpowiada to 20% rocznego zużycia energii w przeciętnym europejskim gospodarstwie domowym.
Nissan LEAF może wytworzyć energię wystarczającą do zasilenia:

  • 266 kompletów oświetlenia choinkowego po 700 żarówek żarnikowych każdy, przez godzinę,
  • 297 piekarników niezbędnych do przygotowania świątecznej kolacji, również przez godzinę,
  • 744 odbiorników telewizyjnych ze świątecznymi programami, przez pięć godzin,
  • 10 783 domów z 1000 żarówek LED, przez pięć godzin.

Nissan ma nadzieję, że ten specjalnie przygotowany egzemplarz zainspiruje ludzi i uświadomi im korzyści z odzyskiwania energii.

Źródło: Nissan

Written by Magdalena Trusińska

1 Comment

św Mikołaj

już za chwileczkę, już za momencik trzeba będzie rozebrać to świecące cacko.

Comments are closed.