Eksperci zbadali skutki odwodnienia organizmu podczas prowadzenia auta. Okazuje się, że osoby odczuwające pragnienie popełniają dwa razy więcej błędów za kierownicą niż te, które spożywają zbyt małą ilość płynów.

Focus Wagon fot. ford.com

Kierowcy, którzy nie dbają o odpowiednie nawodnienie organizmu w czasie jazdy popełniają taką samą liczbę błędów na drodze, jak ci, którzy siadają za kierownicą z uczuciem pragnienia (testy na symulatorach pokazały, że osoby odczuwające pragnienie popełniają dwa razy więcej błędów za kierownicą niż te, które spożywają zbyt małą ilość płynów).

Zdaniem ekspertów, aby dłuższa podróż autem przebiegła bezpiecznie powinniśmy w czasie jazdy spożywać dwa razy więcej płynów. Może nam w tym pomóc ciekawy eksperyment przeprowadzony przez Forda.

Konstruując nowe auta inżynierowie przeprowadzają tysiące testów i pokonują miliony kilometrów, aby sprawdzić choćby to, czy uchwyt na kubek został odpowiednio zaprojektowany. Jednym z takich testów jest tzw. „roller coaster”, który pozwala upewnić się, że kawa, napoje gazowane lub woda nie wyleją się z kubka podczas jazdy.

Próba jest przeprowadzana na torze testowym Forda w Merkenich w Niemczech. Projektanci umieszczają wypełnione płynem kubki lub butelki w uchwytach i miejscach na nie przeznaczonych. Następnie kierowcy pędząc po torze z maksymalną prędkością wykonują szereg gwałtownych manewrów jak slalom czy gwałtowne hamowanie. Siła przeciążenia jakiej poddawany jest napój dochodzi do 5g – takiej samej można doświadczyć w czasie ultra-szybkiej jazdy na rollercoasterze.

– Dla wielu kierowców, łatwość w sięgnięciu po ulubiony napój jest podstawą komfortowej podróży. Co więcej, regularne nawadnianie organizmu w czasie jazdy pozwala bardziej skoncentrować się na sytuacji na drodze – powiedział Martin Dawid, menedżer w dziale projektowania Ford Europe.

źródło: ford

Written by Magdalena Trusińska

1 Comment

sdasd

> Okazuje się, że osoby odczuwające pragnienie popełniają dwa razy więcej błędów za kierownicą niż te, które spożywają zbyt małą ilość płynów.

ach ta jakosc artykulu. Czyli ci co chca pic robia dwa razy wiecej bledow niz ci co nie pili??

Comments are closed.