Pod rondem Kaponiera w centrum Poznania otwarto parking na 240 miejsc. Przez pierwsze dwa miesiące od 6:00 do 22:00 będzie można z nich korzystać bezpłatnie.

fot. UMP

Udostępnienie 240 miejsc parkingowych pod Kaponierą pomoże w uporządkowaniu parkowania w śródmieściu Poznania.

– Oddajemy do użytku dla kierowców 240 miejsc parkingowych na dwóch poziomach. Jest to bardzo istotny parking w centrum miasta. Swoje samochody będą mogli zostawić tu mieszkańcy Jeżyc. Będzie to ważne zaplecze dla wydarzeń kulturalnych Poznania. Kiedy bowiem w filharmonii, operze, czy Akademii Muzycznej odbywają się imprezy, to jest spory problem z zaparkowaniem w okolicy – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. – Parking pod Kaponierą będzie też zapewne pełnił funkcję parkingu buforowego dla ścisłego centrum. Będzie można tutaj zostawić samochód, wsiąść w komunikację publiczną lub skorzystać z roweru miejskiego. Będzie to ułatwienie dla wielu poznaniaków dojeżdżających do centrum – dodaje Wudarski.

Dwupoziomowym, nowoczesnym parkingiem o powierzchni przekraczającej 8,5 tys. metrów kwadratowych zarządza spółka Apcoa Parking Polska, która zwyciężyła w przetargu rozpisanym w kwietniu przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL). Umowę z operatorem zawarto na cztery lata i będzie ona obowiązywała do 12 czerwca 2021 roku.

Przewiduje ona, że najpóźniej do 10 września 2017 Apcoa Parking Polska ma zamontować i uruchomić system zabezpieczenia technicznego i nie później niż 17 września rozpocząć zarządzanie parkingiem. Operator zaproponuje poznaniakom i gościom najnowocześniejsze systemy zarządzania obiektem – od tablic informujących o liczbie i lokalizacji wolnych miejsc, po najnowsze rozwiązania dotyczące dokonywania płatności za postój.

– Przychylając się do oczekiwań Miasta Poznań, podjęliśmy decyzję o otwarciu parkingu już od 14 lipca, jeszcze w trakcie jego wyposażania przez operatora i potraktowaniu tego okresu jako promocyjny. Wprowadzenie promocji ma zachęcić do korzystania z parkingu po 17 września, gdy będzie ono w pełni płatne – mówi Michał Prymas, członek zarządu ZKZL.

Do tego czasu za postój na parkingu pod Kaponierą od 6:00 do 22:00 nie będą pobierane opłaty. Płatne będzie parkowanie w godzinach nocnych – od 22:00 do 6:00. Za każdą rozpoczętą godzinę postoju trzeba będzie zapłacić 2 zł brutto. Osoby, które zdecydują się na wykup abonamentu na parkowanie pod Kaponierą nocą, zapłacą miesięcznie 100 zł brutto.

Po zakończeniu okresu promocyjnego koszt parkowania pod rondem ma nie odbiegać od stawek w strefie płatnego parkowania, czy na innych parkingach w pobliżu.

Jacek Łakomy/UMP

Written by Magdalena Trusińska