Policjanci ruchu drogowego prowadzą dziś ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „TRUCK&BUS”, koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ich celem jest ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy. A kierowcy tirów i busów mają szczególnie dużo przewinień na sumieniu.

policja, kontrole policji

fot. fsHH / Pixabay.com CC0 Creative Commons

– Na kierowcach i przewoźnikach wykonujących przewozy pasażerskie ciąży ogromna odpowiedzialność. Od ich kwalifikacji i rzetelności zależy zdrowie, a nawet życie osób podróżujących autobusami i tzw. busami – wyjaśniają policjanci z BRD KGP.

Policja będzie zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z przewozem pasażerów, zwłaszcza busami, m.in. czy nie przekroczono liczby pasażerów określonej w dowodzie rejestracyjnym. Wzmożone kontrole czekają także kierowców wykonujących międzynarodowy i krajowy transport drogowy rzeczy.

Na co policjanci zwrócą szczególną uwagę w ramach akcji Truck&Bus:

– stan techniczny i wyposażenie pojazdów oraz sposób mocowania ładunków,

– czas pracy kierowców,

– sposób przewożenia osób i rzeczy.

Kontroli podlegać będzie również stan trzeźwości kierujących oraz zgodność w zakresie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.

– Dobór miejsc kontroli następuje na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz natężenia ruchu pojazdów wykonujących przewozy na wybranych odcinkach dróg – wyjaśnia policja.

Written by Magdalena Trusińska