Samochód to środek transportu wybierany na wakacje przez prawie 60 proc. Polaków. Podróż autem jest bowiem gwarancją wygody i niezależności. Samochodem dotrzesz w niemal każde, nawet najbardziej odludne miejsce. Prócz komfortu jazdy warto zadbać też o to, aby wycieczka odbyła się bez niespodzianek.

car-414439

Na bezpieczeństwo jazdy wpływa nie tylko przestrzeganie przepisów, zapinanie pasów czy robienie regularnych postojów. Zanim wybierzesz się samochodem na wakacje, nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu pojazdu.

Po pierwsze: sprawdź stan techniczny

Długa i daleka podróż to prawdziwe wyzwanie dla elementów konstrukcji samochodu. Sprawdź więc, czy auto jest w pełni sprawne. Co w szczególności należy skontrolować?

Ciśnienie powietrza w oponach

Nieprawidłowe ciśnienie powoduje zmniejszenie precyzji prowadzenia oraz przyczepności do podłoża, a także zwiększenie zużycia paliwa. Informacje o prawidłowym ciśnieniu znajdziesz w książce obsługi samochodu lub na naklejkach kontrolnych (przy drzwiach kierowcy albo na klapce wlewu paliwa).

Sprawność układu hamulcowego

Nie trzeba nikogo przekonywać, że niesprawne hamulce mogą doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego też przed wyjazdem warto dokonać podstawowego przeglądu, w skład którego wchodzi sprawdzenie stanu zużycia kloców hamulcowych i jakości płynu hamulcowego.

Poziom i jakość płynów eksploatacyjnych

Częste problemy w trakcie długiej podróży związane są z płynami eksploatacyjnymi, czyli olejem i płynem chłodniczym.

Olej smaruje poszczególne elementy silnika, przez co zmniejsza ich zużycie. Chłodzi i uszczelnia ruchome części, a także chroni je przed korozją. W trakcie eksploatacji samochodu olej jednak zużywa się i traci swoje właściwości, przez co nie stanowi już pełnego zabezpieczenia przed tarciem. Zaniedbanie wymiany oleju lub uzupełnienia jego stanu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika. Poziom oleju można sprawdzić we własnym zakresie przy użyciu bagnetu z zaznaczonym stanem minimalnym i maksymalnym. W celu zweryfikowania jakości i wymiany warto jednak udać się do serwisu.
Płyn chłodzący zapewnia z kolei odpowiednią temperaturę pracy dla silnika. Podobnie jak olej, płyn z biegiem czasu traci swoje właściwości termiczne. Dlatego też należy wymieniać go co około 2 lata, a jego stan i jakość kontrolować przynajmniej raz w miesiącu (oraz przed każdą długą podróżą). Zbyt mała ilość płynu lub jego niedostateczna jakość może bowiem prowadzić do przegrzania się silnika lub uszkodzenia chłodnicy i innych elementów układu chłodzenia. Kontrolę jakości należy powierzyć specjalistom, którzy dysponują odpowiednimi miernikami. Przy wymianie także warto skorzystać z pomocy fachowca – pomoże dobrać płyn do typu samochodu.

Przed wyruszeniem w podróż warto zatem wykonać przegląd w serwisie (np. Feu Vert), sprawdzić szczelność układów i uzupełnić niedobory lub dokonać wymiany płynów słabej jakości. W ten sposób unikniesz poważnych i kosztownych awarii.

Oświetlenie

Sprawne oświetlenie bezpośrednio wpływa na widoczność, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też przed podróżą należy wymienić przepalone lub przepalające się żarówki. Warto również mieć przy sobie dodatkowy komplet.

Po drugie: sprawdź wyposażenie

Równie ważne, jak stan techniczny, jest odpowiednie wyposażenie samochodu. Zgodnie z polskim prawem w każdym aucie obowiązkowo znajdować się musi trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, która raz w roku powinna być poddawana przeglądowi. Warto wozić ze sobą także kamizelkę odblaskową, podstawowe narzędzia (m.in. podnośnik, wkrętaki, młotek czy klucz krzyżakowy) oraz apteczkę, zawierającą:

  • bandaże,
  • kompresy gazowe,
  • plastry,
  • opaskę uciskową,
  • środek dezynfekujący,
  • ustnik do przeprowadzania sztucznego oddychania,
  • rękawiczki ochronne,
  • chustę trójkątną,
  • koc termoizolacyjny.

Należy jednocześnie pamiętać, że przepisy dotyczącego obowiązkowego wyposażenia samochodu różnią się w zależności od kraju. W większości państw europejskich trzeba więc mieć w samochodzie apteczkę i kamizelkę odblaskową, we Francji dodatkowo alkomat, a na Węgrzech i w Słowacji linkę holowniczą.

Bezpieczeństwo podróży w dużym stopniu zależy od tego, jak przygotujesz samochód do jazdy. Przed wyjazdem odwiedź zatem serwis i skorzystaj z doświadczenia ekspertów.

Monika Pigan

Written by Magdalena Trusińska

4 komentarze

xyz

Coraz wiecej mlodych ludzi kupuje stare maluchy i robi z nich naprawde kultowe bryki.

ES

Maluchy produkowano w Bielsku Białej i Tychach od czerwca 1973 do września 2000. Łącznie wyprodukowano ich 3 318 674 egzemplarze. Fiaty 126 montowano również we Włoszech i Austrii. Bardzo popularne są także na Kubie.

Jędras 82

Ostatnio widziałem kilka odremontowanych „maluchów” w bardzo ciekawych barwach i wyglądało to całkiem zabawnie.
Ten samochód może być dla koneserów dobrą inwestycją.

Turystka

Ale historia, takim maluchem 4 osobowa rodzina wybierała się na zagraniczne wczasy . Dzisiaj wielu nie może sobie nawet tego wyobrazić. Podróż trwa wiele godzin, ale potem ciepłe plaże i „bułgarskie morze” rekompensowało wszelkie trudy.

Comments are closed.