Odblaski dla kierowców? Tak, to nie pomyłka. Żywiecka Komenda Powiatowa Policji, we współpracy z Grupą Nieformalną „Fabryka Prądu” i Żywiecką Fundacją Rozwoju, rozpoczęła akcję społeczną „Widoczny = bezpieczny”. Założeniem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, do których organizatorzy chcą dotrzeć poprzez kierowców. Otrzymają oni 800 opasek odblaskowych, które będą rozdawać napotkanym na drodze pieszym bez odblasków.
Nowelizacja kodeksu drogowego z 26 lipca 2013 r. zobowiązała pieszych do noszenia odblasków poza terenem zabudowanym. A jak jest w rzeczywistości? Badania pokazują, że większość osób posiada odblaski, jednak ich nie nosi. Grupa Nieformalna „Fabryka Prądu” i Żywiecka Fundacja Rozwoju przeprowadzili badania na grupie stu kierowców, zadając im następujące pytania:
- Czy w ciągu ostatniego roku zdarzyła się sytuacja, w której wieczorową lub nocną porą dostrzegł Pan/Pani pieszego, dopiero w momencie gdy znalazł się na wysokości świateł reflektorów?
- Czy ta sytuacja wzbudziła Pana/Pani obawę, że mogło dojść do wypadku?
- Co spowodowało u Pana/Pani tę obawę?
Wyniki okazały się przygnębiające. Wszyscy kierowcy odpowiedzieli, że spotkali się z taką sytuacją, a powodem była zła widoczność pieszego. Od początku roku na terenie powiatu żywieckiego doszło do dziesięciu wypadków śmiertelnych, wśród nich życie straciło czterech pieszych.
Ustawa daje narzędzia do działania w terenie niezabudowanym. Jednak w powiecie żywieckim, jak zresztą w wielu innych, jest wiele miejsc w terenach zabudowanych, które są słabo oświetlone i bez chodników, a po których poruszają się piesi. Problem szczególnie nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok. Wówczas kierowca może być „największym”, a nawet „śmiertelnym” zagrożeniem niewidocznych pieszych.
Akcja „Widoczny = bezpieczny” ma na celu zmniejszenie liczby wypadków na nieoświetlonych drogach i uświadomienie pieszym, jak ważna jest ich dobra widoczność. Organizatorzy liczą, że kierowcy szybko rozdadzą pieszym 800 odblasków. Akcja rusza 18 września 2015 r. o 13.45 przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Jeśli zakończy się sukcesem, może warto byłoby ją wprowadzić w całej Polsce.
źródło: KWP w Katowicach