Młodzi kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, korzystają ze smartfonów i jeżdżą pod wpływem alkoholu, pożyczając samochód swoich rodziców, często bez pozwolenia – wynika z badania młodych kierowców. Na jakie niebezpieczeństwa narażone są młodzi kierowcy?

Ford Driving Skills For Life (DSFL) virtual assembly

Fot. Ford

Młodzi kierowcy nierozważnie prowadzą samochody swoich rodziców – które często pożyczają bez ich zgody – przekraczając dozwoloną prędkość, rozmawiając przez telefon czy jeżdżąc pod wpływem alkoholu.

Tak wynika z nowej ankiety przeprowadzonej na zlecenie Forda, która wskazuje również potrzebę zorganizowania dedykowanych szkoleń dla kierowców w Europie*, gdzie wypadki samochodowe są główną przyczyną śmierci młodych kierowców** i gdzie młode osoby dłużej mieszkają ze swoimi rodzicami z uwagi na presje finansowe***.

82 proc. ankietowanych pożycza od rodziców ich samochód, 39 proc. przekracza podczas jazdy dozwoloną prędkości, 35 proc. bierze auto mamy i taty bez pytania, a 27 proc. korzysta podczas jazdy ze smartfonów, wykonując połączenia telefoniczne, wysyłając wiadomości czy robiąc sobie zdjęcia. 6 procent badanych przyznało się do prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

– Powrót młodych osób do rodzinnego domu – lub pozostawanie w nim przez dłuższy czas – może doprowadzić do spięć z rodzicami – powiedział Jim Graham, manager, Ford Driving Skills for Life. – Młodzi ludzie postrzegają samochód swoich rodziców, jako przepustkę do wolności i centrum życia towarzyskiego. Jednak dla ich własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych użytkowników drogi – szczególnie w przypadku gdy młode osoby prowadzą mocniejszy samochód, niż ten, którym zwykle jeżdżą – powinni oni wziąć odpowiedzialność za swoje czyny.

W Europie około 50 proc. osób w wieku od 18 do 29 lat wciąż mieszka ze swoimi rodzicami***. Wpływ na taką sytuację mają takie czynniki, jak wysokie bezrobocie wśród młodzieży**** oraz wysokie koszty wynajmu mieszkania czy kupna własnego lokum. Studenci coraz częściej powracają do rodzinnych domów po skończeniu studiów – jest to tzw. generacja „bumerang”.

74 proc. ankietowanych posiada własny samochód, ale wciąż korzysta z samochodu rodzinnego – niektórzy robią tak, aby obniżyć koszty eksploatacji, a inni, aby zaimponować znajomym. Dla rodziców może to być równoznaczne z kłopotami finansowymi. Z badań wynika, że utrzymywanie młodej osoby w rodzinnym domu może kosztować ponad 4300 funtów rocznie, włączając w to koszty związane z eksploatacją samochodu, jak paliwo, naprawy czy dodatkowe ubezpieczenie*****.

Od 2013 r. Ford Motor Company zainwestowała 12 mln euro w szkolenia w ramach programu Ford Driving Skills for Life, oferując bezpłatne, praktyczne zajęcia z zakresu rozpoznawania zagrożeń na drodze, prowadzenia samochodu oraz utrzymywania bezpiecznej prędkości i odległości. W programie zawarto też blok związany z niebezpieczeństwem wynikającym z robienia zdjęć typu „selfie” podczas jazdy, a także jazdy pod wpływem alkoholu oraz jazdy pod wpływem narkotyków. W tym roku Ford zaoferuje bezpłatne kursy doszkalające w Belgii, Finlandii, we Francji, w Niemczech, we Włoszech, w Holandii, Polsce, Rumunii, Rosji, Hiszpanii, Turcji i Wielkiej Brytanii oraz po raz pierwszy na Węgrzech i w Norwegii. System inteligentnego kluczyka Ford MyKey można zaprogramować tak, aby uniemożliwić odbieranie połączeń przychodzących, ograniczyć prędkość maksymalną, uniemożliwić dezaktywację systemów bezpieczeństwa, ograniczyć maksymalną głośność dźwięku systemu audio oraz całkowicie zablokować działanie systemu audio, jeśli pasażerowie nie zapną pasów bezpieczeństwa. Rozwiązanie to sprawdza się, w przypadku gdy właściciel Forda przekazuje kluczyki do swojego samochodu innej osobie.

* Ankieta przeprowadzona na grupie 5003 młodych kierowców w wieku od 17 do 24 lat we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
** http://www.dacota-project.eu/
*** https://www.theguardian.com/news/datablog/2014/mar/24/young-adults-still-living-with-parents-europe-country-breakdown
**** https://www.imf.org/external/pubs/ft/sdn/2014/sdn1411.pdf
***** http://www.dailymail.co.uk/news/article-2778850/Boomerang-children-cost-72-week-Quarter-50s-adult-offspring-living-home.html

źródło: ford

Written by Magdalena Trusińska