Siódma edycja konkursu Mazda Design dobiegła końca. 551 uczestników rywalizowało w trzech kategoriach: autostylizacja, twórczy recykling i stylizacje modowe z nakryciem głowy. Nagrodą w konkursie był czek na 10 000 zł lub prestiżowy kurs dla projektantów. Laureatkami tegorocznej edycji zostały trzy projektantki.

MAZDA-design-2016Wyboru zwycięskich prac dokonało jury w składzie: Kevin Rice – dyrektor europejskiego ośrodka stylu Mazdy, Łukasz Jemioł – projektant mody, przedstawiciele studia projektowego Kaniewski Design: Dominika Drezner i Mateusz Przystał, Monika Stukonis – redaktor naczelna magazynu ELLE, aktorka Agnieszka Więdłocha i prof. Jerzy Porębski – wykładowca na Wydziale Wzornictwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz laureaci poprzednich edycji Mazda Design: Fryderyk Zyska i Maciej Meroniuk.

Autostylizacja była trudną kategorią, ponieważ Mazda MX-5 sama w sobie jest dziełem sztuki. Uczestnicy mieli zatem trudne zadanie, gdyż musieli zachować odpowiednie proporcje – chodziło o to, by za pomocą car wrappingu podkreślić charakter kultowego roadstera, nie przytłaczając go.  Zwycięski projekt oddaje ducha Mazdy MX-5, jej piękno i ekspresję, wpisując się równocześnie w myśl filozofii KODO: Dusza Ruchu. Projekt oklejenia dodaje jeszcze dynamizmu MX-5 – podkreślił Kevin Rice.

DPodgórskaKategoria modowa była próbą dla uczestników, którzy mieli pomysł na strój damski i męski inspirowany MX-5 – dlatego największą uwagę zwracaliśmy na nakrycie głowy. Projektanci musieli dostosować DNA swoich stylizacji do trendów i wymagającej kategorii. Poszukiwaliśmy świeżości, wizjonerskiego spojrzenia i odwagi w przełamywaniu konwencji. Zwycięskie stroje wpisują się w nasze oczekiwania – są eleganckie, ale równocześnie efektowne. Naszym zdaniem doskonale podkreślają charakter Mazdy MX-5 –mówi Łukasz Jemioł.

Nowością w tegorocznej edycji była kategoria slow design: twórczy recykling. Jej założeniem było przeniesienie ducha Mazdy na przedmioty codziennego użytku.

Kategoria slow design miała uruchomić wyobraźnię uczestników. Autorka zwycięskiej pracy wykazała się innowacyjnym podejściem do projektowania. Bujak jest przykładem ponownego wykorzystania zużytych materiałów w zaskakujący sposób. Niepotrzebne kartony przeobraziły się w przedmiot, który może pomagać rozwijać wyobraźnię i Slow Designkreatywność już od najmłodszych lat – mówi prof. Jerzy Porębski.

Zdaniem Kevina Rice, zwycięski projekt to jednocześnie wyraz Jinba Ittai – poczucia jedności jeźdźcy i wierzchowca, które jest tak charakterystyczne dla kierowcy i jego MX-5. Konik na biegunach to Jinba Ittai już od najmłodszych lat.

Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas jesiennego pokazu najnowszej kolekcji mody Łukasza Jemioła.

Jury zadecydowało także o przyznaniu wyróżnień w każdej kategorii. Jako kryterium oceny projektów, brano pod uwagę oryginalność i innowacyjność, estetykę i nawiązanie do motywu KODO: Dusza Ruchu.

LAUREACI KONKURSU MAZDA DESIGN 2016:

Nagroda Grand Prix w kategorii MX- 5 UNIQ: autostylizacja
Katarzyna Jastrzębska – dwudziestojednoletnia studentka Sztuki Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, pochodząca z  Łomży. Interesuje ją grafika i szeroko pojęty design, z którym wiąże swoją przyszłość.
Opis:  Autostylizacja związana jest z identyfikacją kolorystyczną Mazdy. Czerwony kolor projektu symbolizuje barwę krwi i intensywność, a trójkąty nawiązują do dynamiki i ruchu.

Nagroda Grand Prix w kategorii MX-5 FASHION: stylizacje z głową
Dorota Podgórska – studentka wzornictwa na Politechnice Łódzkiej i aktualna finalistka 8. edycji konkursu Fashion Designer Award. W swoich pracach łączy rzemiosło z nowoczesnymi technologiami. Jest także zwyciężczynią konkursu Amber Look Project oraz Międzynarodowego Pokazu Mody „Textures”, organizowanego w ramach projektu zamawianego na Politechnice Łódzkiej.
Opis: Kolekcja przeznaczona jest dla osób pewnych siebie, które nigdy się nie zatrzymują. Proste oraz dynamiczne kroje są ilustracją szybkości i nowoczesności. Każdy z zastosowanych materiałów reaguje na ruch w inny sposób – razem tworzą strukturę będącą niemal samodzielnym bytem, duszą ruchu. Kolorystyka utrzymana w odcieniach czerni i czerwieni wnosi do kolekcji wyrafinowaną elegancję. Bogate zdobienia wykonane z tworzyw syntetycznych dodają zaś sylwetkom odrobinę ekstrawagancji.

Nagroda Grand Prix w kategorii MX-5 SLOW DESIGN: twórczy recykling
Beata Nikolajczyk-Miniak – w 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem Łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Nadal związana z uczelnią – jako asystentka zajmuje się działalnością projektową w obszarze wzornictwa przemysłowego, komunikacji wizualnej i wystawiennictwa. Jest laureatką wielu konkursów, między innymi: Strzemiński-Projekt, projekt Design 28, Rocznik 2012, Konkurs na pomysł, Moda na recykling i Wedel Vintage. W swoim dorobku posiada również patent na wynalazek-pojazd wodny.
Opis: Bujak „w siodle” wykonany został z niepotrzebnych tekturowych pudeł. Newralgiczne punkty wzmocniono PETG. Projekt posiada minimalistyczną, zgeometryzowaną formę, przypominającą kształtem konia. Składa się z 7 kompatybilnych elementów o zróżnicowanym kształcie. Największy element pełni funkcję bujaka oraz jest bazą dla pozostałych części zestawu, którym przypisana jest funkcja klocków. Tak zaprojektowany system zabawy integruje, pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność.

źródło: Mazda

Written by Magdalena Trusińska