Jak Volkswagen to robi, że każdy jeden model, każda kolejna generacja są tak doskonałe. Nie ma na rynku drugiej marki, w stajni której wszystkie auta jeżdżą perfekcyjnie, prowadzą się wzorowo i wyglądają nowocześnie. 

Golf Sportsvan zasługuje na miano topowego auta rodzinnego. VW udowodnił, że łącząc cenionego i lubianego Golfa, z vanem tak często wybieranym przez rodziny, i dodając do tego sportowego sznytu, można uzyskać auto, które zostawia konkurencję w tyle.

Sylwetka jest bardzo volkswagenowska – elegancka i  klasyczna. Jeśli niechętnie rezygnujemy z naszego sportowego coupe, a wybór padnie na Golfa, warto zainwestować w niskoprofilowe opony. Auto wygląda wowczas bardziej zadziornie i sportowo. Chromowe dodatki na przedzie i wokół szyb dodają z kolei elegancji.

Auto na pierwszy rzut oka nie wydaje się wielkie. Bryła jest raczej smukła, niż muskularna. Nie zapowiada w każdym razie ogromnej przestrzeni we wnętrzu…

… a ta jest największym atutem Golfa. Mimo dość szerokiego panelu bocznego zarówno kierowca, jak i pasażer mają naprawdę dużo miejsca.

Z tyłu na potrójnej kanapie również jest dużo przestrzeni i – co ważne zwłaszcza dla rodziny – dużo schowków.

Nie da się nie rozpoznać na desce rozdzielczej i zegarach kreski projektantów z Wolfsburga. Faktycznie styl jest bardzo rozpoznawalny i powtarzalny, co wielu uważa za minus, ale równie wielu docenia wzorową ergonomię i intuicyjność.

Golf Sportsvan z silnikiem 1.5 TSI 110kW i skrzynią DSG7 wyciąga 150 KM. Silnik jest bardzo elastyczny. Ta turbodoładowana benzyna największą efektywność osiąga przy 250 Nm i 1500-3000 obr./min. Auto rozpędzimy maksymalnie do 212 km/h.

Średnie spalanie katalogowo powinno zamknąć się w 5,2 l/100 km. Bardziej realne 6,1 l/100 km też jest całkiem dobrym wynikiem.

Silnik pracuje bardzo kulturalnie i cicho. Auto sprawnie przyspiesza, nie szarpiąc, ani nie wyrywając się do przodu.


Bagażnik wyjściowo pomiesci 498 litrów, a optymalnie powiększymy go do 1512 litrów. Co ważne, jego powierzchnia jest płaska i bez wysokiego progu, co ułatwia pakowanie.

Golf Sportsvan świetnie poradził sobie na szutrowych, dziurawych drogach. Komfortowe zawieszenie, świetna widoczność, niskie spalanie i wysoka efektywność silników TSI powinny zaważyć na wyborze tego oto sportowego vana. A ile przyjdzie nam zapłacić?

Ceny wersji Highline 1.5 TSI 150 KM/DSG zaczynają sie od 108 290 zł. To nic nowego, że za mocniejszy motor i dodatkowe systemy wspomagające prowadzenie trzeba zapłacić. Ale zdecydowanie warto.

Written by Magdalena Trusińska