Wewnątrz czy na zewnątrz pojazdu – jak najlepiej przewieźć ładunek o niestandardowych wymiarach? Zimą kierowcy szukają odpowiedzi na to pytanie, kiedy planują przewozić choinkę, narty czy większych rozmiarów prezenty świąteczne.
Przed każdym takim przewozem należy te przedmioty odpowiednio przygotować i zabezpieczyć przed zniszczeniem. Jak to zrobić, by nie uszkodzić swojego auta oraz nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego?
Zgodnie z przepisami podczas przewożenia niestandardowego bagażu samochodem należy zwrócić szczególną uwagę na sposób zamocowania i zabezpieczenia ładunku. Jeśli przewozisz ładunek wewnątrz pojazdu, nie powinien on zasłaniać widoczności ani utrudniać kierowania pojazdem. Jeśli natomiast ładunek znajduje się na samochodzie, nie powinien on zasłaniać tablic rejestracyjnych czy świateł oraz wystawać nadmiernie poza obrys pojazdu.
Zasady transportu bagażu na zewnątrz pojazdu
Podczas przewożenia ładunku na zewnątrz pojazdu należy pamiętać, że bagaż nie powinien zbytnio wystawać poza obrys samochodu, a dokładnie:
- z tyłu pojazdu ładunek nie może wystawać na odległość większą niż 2 metry od tylnej płaszczyzny obrysu samochodu,
- z przodu pojazdu bagaż nie może wystawać więcej niż pół metra od przedniej płaszczyzny obrysu oraz 1,5 metra od siedzenia kierowcy,
- na szerokości pojazdu nie może przekraczać 2,55 m.
Do przedmiotów wystających poza obrys samochodu trzeba przyczepić odpowiednie oznaczenia:
- z przodu ładunku należy umieścić chorągiewkę o pomarańczowej barwie lub też dwa białe i dwa czerwone pasy materiałów,
- z tyłu należy umieścić czerwoną chorągiewkę o wymiarach 50 × 50 cm, po zmierzchu warto dodać także odblaskowe czerwone światło.
Oprócz prawidłowego oznaczenia ładunku należy zadbać także o jego właściwe zabezpieczenie. Przy gwałtownym hamowaniu w trudnych zimowych warunkach źle zabezpieczony przedmiot może się gwałtownie zsunąć i stać się poważnym zagrożeniem dla innych kierowców.
Najlepsze rozwiązania dla przedmiotów o dużych gabarytach
Szczególnie problematyczne w sezonie zimowym może być przewożenie świątecznego drzewka albo sprzętu narciarskiego. Przy transporcie nart możesz skorzystać z wielu rozwiązań – od prostych relingów do markowych bagażników dachowych – łatwo je zamontować i później zdemontować.
Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem może być box na dachu. Taki bagażnik sprawdzi się w wielu sytuacjach, ale należy pamiętać, że wpływa niekorzystnie na ergonomię jazdy: zwiększa hałas w środku samochodu, a także może generować opór kierownicy. Warto wtedy ograniczyć prędkość, a na każde podejrzenie osunięcia się instalacji reagować natychmiast – zjechać z trasy i sprawdzić stabilność ładunku. Największą zaletą boxu oprócz wygody jest odporność na warunki atmosferyczne. Równie uniwersalną, ale droższą opcją, jest bagażnik na hak samochodowy.
Choinkę najwygodniej zainstalować w boxie na dachu lub przypiąć ją do relingu taśmami bagażowymi posiadającymi mechanizm ściągający. Eksperci radzą, by choinkę umieścić na dachu pniem do przodu. Dzięki temu podczas jazdy gałęzie nie będą stawiać oporu, a drzewko się nie zniszczy.
Zasady przewozu niestandardowego bagażu wewnątrz pojazdu
Mniejsze ładunki, takie jak małe drzewka, prezenty czy nowy telewizor, możesz przewieźć w środku samochodu. Pamiętaj o tym, aby dodatkowy ładunek nie utrudniał prowadzenia auta. Nim ruszysz, sprawdź, czy możesz bez problemu zmienić biegi oraz masz dobrą widoczność w lusterkach.
Przewożony przedmiot może wystawać z bagażnika maksymalnie na pół metra. Na krawędzi należy wówczas zawiesić biało-czerwoną chorągiewkę i umocować ładunek sztywnymi linkami. Zabronione jest wystawianie ładunku przez okno, gdyż w razie gwałtownego hamowania może on wypaść i stworzyć zagrożenie dla otoczenia. Otwarte okna czy bagażnik przy intensywnych opadach śniegu i temperaturze poniżej zera mogą również znacznie pogorszyć komfort jazdy.
Wyjątkową ostrożność należy zachować także przy transporcie sprzętów elektronicznych np. telewizorów. Zawsze powinny być przewożone na stojąco i ustawione ekranem do miękkiej części siedzeń. Dodatkowo konieczne jest zabezpieczenie sprzętu gumowymi linkami. Warto pamiętać, że gwarancje na elektronikę często nie obejmują mechanicznych uszkodzeń, a więc wskazana jest wyjątkowa ostrożność.
Pamiętając o tych zasadach, zapewnisz bezpieczeństwo sobie i osobom w Twoim otoczeniu.
Źródło: www.norauto.pl