Nieczęsto zdarza się, że ludzie podchodzą do auta, aby sprawdzić, jaka to marka, jaki to model. Tak dzieje się póki co z CUPRĄ. Logo marki dla wielu nadal wygląda tajemniczo. Hiszpańskie auta budzą duże zaciekawienie i zachwyt. Sportowe DNA marki bije nie tylko z silnika, ale w dużej mierze z zadziornych linii nadwozi i elementów wyposażenia wnętrz. Każdy model CUPRY prezentuje się naprawdę imponująco.

Od wprowadzenia CUPRA sprzedała ponad 300 000 samochodów. Tylko w pierwszym kwartale 2023 roku sprzedano 46 600 sztuk modeli CUPRY, to jest o 83 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku. Najpopularniejszym modelem marki jest Formentor (w pierwszym kwartale br. sprzedano 28 000 sztuk). Ale mnie mniej popularna jest Ateca.

To klasyczny SUV klasy kompaktowej. Produkowany jest od 2018 roku w czeskiej wsi Kvasiny. Ateca jest pierwszym seryjnie produkowanym autem CUPRY, która – przypomnijmy – została wydzielona w 2018 z marki SEAT.

CUPRA Ateca ma klasyczną sylwetkę miejskiej terenówki z podwyższonym prześwitem, ale wyraziste linie nadwozia mocno ją usportowiają. Sylwetkę zdobią 19-calowe aluminiowe felgi, podwójny układ wydechowy, kontrastujące detale z ciemnego aluminium i wyprofilowana maska, pod którą na ozdobionej atrapie chłodnicy błyszczy przepiękne, miedziane logo marki. Nie mniej wzrok przyciągają też przednie lampy LED i aerodynamiczny spojler.

Wnętrze zapowiada komfort, ale też cieszy oczy designerskimi rozwiązaniami i wykończeniem.

Po pierwsze, duże, kubełkowe fotele – to ukłon do sportowych genów marki, ale też niebywała wygoda dla pasażerów. Długa podróż w takich fotelach nie będzie utrapieniem dla pleców.

Po drugie, jakość wykończenia – użyte materiały są świetnej jakości, miłe w dotyku i wyglądają na trwałe. Co istotne zwłaszcza, gdy auto wykorzystywane jest przez rodzinę z dziećmi czy do pracy, są też łatwe w czyszczeniu.

Po trzecie, ergonomia, która zdaje się nawet wyprzedziła design – stanowisko kierowcy to doskonałe centrum dowodzenia. Wszystko jest w bliskim zasięgu ręki, rozlokowane bardzo intuicyjnie. Ekrany – na desce rozdzielczej i za kierownicą – są duże, a obraz na nich wyświetlany wyraźny.

Po czwarte, technologia, która pomaga w jeździe i ją uprzyjemnia – ale też sprawia, że wnętrze wygląda bardzo nowocześnie. Wśród systemów, które znajdziemy w modelu CUPRA Ateca są m.in. asystent Side&Exit (informujący o zbliżających się pojazdach), Emergensy Assist (pomagający uniknąć zdarzeń na drodze) czy kamera Top View (zapewniająca widok auta z góry).

Wnętrze jest ponadto bardzo przestronne – każdy pasażer może korzystać ze swojej strefy, mając sporą przestrzeń na nogi i ponad głową. Bagażnik także jest słusznych wymiarów – 485 litrów pozwoli na wygodne spakowanie wielkich waliz, albo wózka, także transportowego.

Wisienką na torcie są osiągi. CUPRA Ateca dostępna jest z silnikiem benzynowym 1.5 TSI oraz 2.0 TSI. Moc maksymalna wynosi od 150 do 300 KM. Silniki współpracują z automatyczną siedmiobiegową przekładnią. Najmocniejsza wersja przyspiesza do setki w 4.9 s.

Auto prowadzi się bardzo płynnie, układ kierowniczy działa łagodnie. Zawieszenie jest dość sztywne, ale dostępnych jest sześć profili jazdy (m.in. Sport, CUPRA, Comfort), które umożliwią dopasowanie ustawień do warunków na drodze.

Podsumowując, CUPRA Ateca to nietuzinkowe auto, mimo dość typowej bryły wzbudza niemałą ciekawość. Ateca zdaje się być stworzona do szaleństw – jak najbardziej bezpiecznych ma się rozumieć. 300 KM pozwala przyspieszyć błyskawicznie, zwinnie i pewnie zmieniać pasy ruchu, ale też 300 KM da niesamowitą frajdę z jazdy. Powieka może lekko zadrżeć przy płaceniu, bo wersja 300-konna kosztuje nieco ponad 282 tys. zł (wersja 1.5 TSI 150 KM DSG – 164 800 zł). Niemało, ale jeśli ktoś szuka auta oryginalnego – to CUPRA Ateca z pewnością zaspokoi tę potrzebę.

Written by Magdalena Trusińska