Według statystyk Komendy Głównej Policji, do ponad 80 proc. wypadków w Polsce dochodzi z winy kierowców(1). Szczęśliwie większość z tych zdarzeń nie kończy się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Odbija się to jednak na finansach Polaków. W 2013 roku koszt wszystkich wypadków i kolizji drogowych wyniósł ponad 49 mld zł(2). Zdaniem ekspertów, do wzrostu poziomu bezpieczeństwa na drogach może przyczynić się powszechne wykorzystanie inteligentnych samochodów. Do 2020 roku nowoczesne pojazdy będą wyposażone w szereg udogodnień, które ułatwią jazdę i sprawią, że będzie się ona wiązać z dużo mniejszym ryzykiem.

W drodze do bezpiecznej i autonomicznej jazdy. źródło: Intel

W drodze do bezpiecznej i autonomicznej jazdy. Źródło: Intel

Idealna temperatura czy ulubiona muzyka bez potrzeby dotykania jakichkolwiek przycisków to nie wszystko, co mają do zaoferowania samochody najnowszej generacji. Dziś są one konstruowane w taki sposób, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. – Inteligentne samochody rozpoznają nie tylko twarz i gesty właściciela, lecz także jego stan psychofizyczny – ostrzegają w sytuacji, w której kierowca jest roztargniony lub senny. Pojazdy nowej generacji analizują dane dostarczane przez otoczenie, alarmują wówczas, gdy na drodze pojawia się niebezpieczeństwo, rozpoznają znaki drogowe i kolory świateł – powiedział Juliusz Kornaszewski, ekspert w firmie Intel.

Dzięki zaawansowanym technologiom nowoczesne samochody wspierają kierowców w wielu czynnościach – od parkowania, przez kontrolę pasa ruchu czy odstępu między pojazdami, po rozpoznawanie znaków drogowych. Specjalne sensory i wydajne procesory stosowane w pojazdach nowej generacji pozwalają automatycznie reagować na czynniki zewnętrzne. Wygoda to nie wszystko – olbrzymią zaletą inteligentnych samochodów jest to, że zwiększają one bezpieczeństwo na drodze.

Jedną z przyczyn ogromnej liczby wypadków jest brak zachowania przez wielu kierowców bezpiecznych odległości między pojazdami – nie robi tego prawie 17 proc. osób prowadzących samochody na autostradach(3).

Warto zwrócić także uwagę na aspekt demograficzny. Społeczeństwo się starzeje – według prognoz w 2030 roku w Polsce będzie aż 8,6 miliona osób powyżej 65 roku życia(4). Seniorzy będą coraz bardziej interesować się technologiami ułatwiającymi prowadzenie aut i zwiększającymi poziom ryzyka na drodze.

Co sprawia, że nowoczesne samochody są w stanie wspierać kierowcę podczas podróży? Dużą rolę odgrywa kompleksowa analiza otoczenia. Inteligentny pojazd wyposażony jest w funkcję asystenta parkowania, tylne systemy ostrzegania przed kolizją, czujniki zapobiegające kolizji podczas wyjazdu z miejsca parkingowego, system rozpoznawania znaków drogowych oraz zaawansowany system hamowania awaryjnego.

Inteligentne auta przyszłości

Według prognoz Intela, do 2020 roku inteligentne pojazdy będą wyposażone w szereg udogodnień, które ułatwią jazdę i sprawią, że będzie ona dużo bezpieczniejsza. Będą one w stanie samodzielnie gromadzić i przetwarzać dane, a także korzystać z informacji dostarczanych przez inne pojazdy czy elementy infrastruktury transportowej. Połączenie będzie odbywać się na wiele sposobów – przez satelitę GPS, sieci komórkowe, Wi-Fi i Bluetooth.

W inteligentnych pojazdach przyszłości zainstalowane będą systemy, takie jak: wykrywanie pieszych, unikanie kolizji, kontrola pasa ruchu czy utrzymanie bezpiecznego odstępu między pojazdami. Dzięki technologii Surround View wmontowane w samochód sensory będą zbierać informacje z każdej strony pojazdu. W jaki sposób będą gromadzone dane? Umożliwi to pięć radarów dalekiego zasięgu, lidar (urządzenie będące połączeniem lasera z teleskopem, działające na podobnej zasadzie jak radar, ale wykorzystujące światło zamiast mikrofal), pięć kamer, cztery radary średniego i krótkiego zasięgu oraz piętnaście czujników ultradźwiękowych. Łączny transfer danych z sensorów będzie wynosić ponad 1 gigabit na sekundę.

1. Wypadki Drogowe w Polsce w 2014 r., Komenda Główna Policji, Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Wydziału Ruchu Drogowego, Warszawa 2015.
2. Wycena kosztów wypadków i kolizji drogowych na sieci dróg w Polsce na koniec roku 2013, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Warszawa, listopad 2014.
3. Prędkość pojazdów w Polsce w 2014 r., Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Warszawa, grudzień 2014.
4. Prognoza ludności na lata 2014-2050 (opracowana 2014 r.), Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2014, tabela nr 6.

źródło: Intel

Written by Magdalena Trusińska