Pamiętacie swoje auta z dzieciństwa, albo auta waszych rodziców czy dziadków? Można przyjąć, że wielu z was w pamięci ma Skodę Favorit czy Felicię. Nieco młodsi wymienią z kolei Octavię czy Fabię. Może z powodu sentymentu do młodości, a może po prostu czeska marka. Ta druga nieprzerwanie produkowana jest od 1999 r.

Markę Skoda doskonale zna każdy Polak, a gros wielbi sympatią szczerą i wierną. Powodów sympatii jest mnóstwo:

  • świetny design,
  • ultrakomfortowe wnętrze,
  • dobre osiągi,
  • rozsądne ceny.

Skoda Fabia to jeden z czołowych modeli marki. Ten kompaktowy mieszczuch bez trudu radzi sobie poza miastem. Ułatwi sprytne manewrowanie w zatłoczonych uliczkach, zmieści się w wąskich miejscach parkingowych, ale też komfortowo przewiezie czteroosobową rodzinę ze Szczecina do Rzeszowa.

A przy tym kosztuje rozsądne pieniądze. Ceny Fabii zaczynają się od 66 600 tys. zł – w tej cenie kupimy Fabię Active z jednostką 1.0 MPI o mocy 59 kW (80 KM), współpracującą z manualną pięciobiegową skrzynią. Z kolei najdroższa wersja Fabii Monte Carlo z silnikiem 1.5 TSI 1110 kW (150 KM) i automatyczną, siedmiobiegową przekładnią DSG kosztuje z kolei 99 800 zł.

Pośrodku stoi Fabia z silnikiem 1.0 TSI o mocy 81 kW (110 KM) i manualną sześciobiegową skrzynią, w cenie od 73 600 zł za wersję Active do 86 700 zł za wersję Monte Carlo.

Co dostaniemy w zamian? Ciekawą, acz klasyczną sylwetkę, ozdobioną dynamicznymi przetłoczeniami na karoserii i nowoczesnymi dodatkami. W oczy rzuca się oryginalny grill, opadająca linia dachu i wysoko osadzone tylne światła. Fabia to typowy mieszczuch segmentu B; to indywiduum na drodze.

Wnętrze jest kompaktowe, ale wyjątkowo przestronne. Projektantom udało się pomieścić w tej niewielkiej przestrzeni spore, wygodne fotele, klasyczny panel boczny z tradycyjną manetką do zmiany biegów i hamulcem ręcznym, mnóstwo sprytnych schowków, głęboką kanapę z tyłu i bagażnik o pojemności 38 litrów (z możliwością powiększenia do 1190 litrów).

Zaskoczeniem dla wielu będzie stylistyka wnętrza. Przepiękne detale, materiały najwyższej jakości, rozwiązania jak w luksusowym aucie (acz w większości w płatnej opcji). Przyjemność dla oka, dla ciała i dla duszy. Designerskie zestawienie kolorów, faktur, struktur. Ultrapomysłowe rozwiązania dla zachowania porządku we wnętrzu.

Written by Magdalena Trusińska