Policjanci krakowscy zakończyli miesięczne testy pojazdu wolnobieżnego o napędzie elektrycznym marki John Deere Gator TE. Założeniem patroli po krakowskim rynku i okolicach było wzmocnienie bezpośrednich kontaktów policjantów z mieszkańcami i turystami – pojazd mógł bowiem sprawnie docierać w miejsca niedostępne dla radiowozów i dużo szybciej niż piesze patrole.

fot. policja.pl

fot. policja.pl

Pojazd o napędzie elektrycznym model Gator TE, podobny do meleksa, osiąga prędkość maksymalną 24 km/h; zabiera na pokład dwie osoby jest dwuosobowy, a jego ładowność to maksymalnie 408 kg. John Deere Gator na pełnym akumulatorze może nieprzerwanie pracować osiem godzin, z kolei ładowanie akumulatora poprzez podłączenie do gniazda 230V zajmuje tylko kilka godzin.

– Jak w przypadku rowerów, chodzi o odnajdywanie rozwiązań służących bezpośredniemu kontaktowi policjanta z mieszkańcami i turystami – aby patrolujący policjanci mogli przemieszczać się w miejsca trudniej dostępne dla radiowozu i mogli dyskretnie towarzyszyć osobom w rejonie Rynku, bulwarów wiślanych, parków czy na osiedlowych uliczkach – piszą w komunikacie prasowym policjanci z małopolskiej policji.

I Komisariat Policji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie otrzymał pojazd do testów od amerykańskiej firmy specjalizującej się w produkcji maszyn rolniczych.

MT

Written by Magdalena Trusińska

3 komentarze

XYZ

Sąsiad posiada auto o napędzie elektrycznym, gdy mu brakuje ryku silnika, puszcza na cały regulator nagrania z rajdów samochodowych.
Polski znany rajdowiec (KH) zapytany, czy w elektrycznym aucie nie brakuje mu pracy silnika, też odpowiedział że korzysta z nagrań.

Ekolog

A może by tak szalonych motocyklistów wyposażyć w elektryczne pojazdy???

Krakowiak

Bardzo ciekawy model dla patroli Policji lub Straży Miejskiej. A najważniejsze, że pojazd nie emituje spalin, co dla Krakowa jest szczególnie ważne. W wielu miastach kursują już autobusy o napędzie elektrycznym. Są estetyczne, ciche i przyjazne dla środowiska.

Comments are closed.