Lancia celebruje w tym roku 90. rocznicę wielkiego sukcesu marki, wspominając Ludmiłę Bogusławską, pierwszą kobietę, która za kierownicą Lancii Lambda wygrała pierwszy wyścig dla kobiet.

fot. lanciapress

fot. lanciapress

Ludmiła Bogusławska, mimo wielu zagrożeń i trudności, była kobieta silną i zdecydowaną. Była więźniem wojennym i sanitariuszką podczas wojny. Ale przede wszystkim była kobietą Lancii, pilotem i niestrudzonym podróżnikiem. Była autentycznym pionierem.

27 czerwca 1926 r. był wyjątkowym dniem dla marki Lancia, ale też dla świata motoryzacji. W Polsce odbył się Ogólnopolski Rajd Pań – pierwszy w historii motoryzacji wyścig samochodowy kobiet.

Kobietą, która jako pierwsza za kierownicą Lancii Lambda przejechała linię mety, pokonując 16 innych przeciwniczek, była Ludmiła Bogusławska, wybitny pilot i żona Michała Bogusławskiego, przedstawiciela Lancii w Polsce w połowie lat 20. XX wieku.

Puchar Ludmiły zaginął podczas Powstania Warszawskiego we wrześniu 1944 roku i od tamtego czasu sława i waga tego zwycięstwa przyblakły a z biegiem lat uległy zapomnieniu, przez co są nieznane dla większości osób.

 

źródło: Fiat Chrysler Automobiles

Written by Magdalena Trusińska

1 Comment

Wojtek

Bardzo ciekawy materiał, nic nie słyszałem o tej ciekawej postaci świata motoryzacji.
Brawo.

Comments are closed.