Nissan produkuje bardzo fajne auta dostawcze. Kiedy pierwszy raz zasiadłam za kółkiem użytkowego Nissana – a była to siedmioosobowa Evalia – byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Dotychczas kojarzyłam bowiem Nissana z SUV-ami, Micrą i sportowym 370Z. Do NV200 wsiadłam zatem już pewna, że to będzie fajna jazda próbna.

Nie pomyliłam się. NV200 okazał się świetnym dostawczakiem, z dużymi możliwościami załadunku i wygodnym pakietem w kabinie kierowcy. Ale do rzeczy – NV200 to typowe auto do pracy, zatem będzie o konkretach.

Nissan NV200 to eleganckie auto dostawcze o nowoczesnym wyglądzie. Jak przekonuje producent, klinowata kabina i charakterystyczna osłona chłodnicy to cechy wyróżniające Nissana wśród innych dostawczaków.

# 1. Ładowność.

Nissan NV200 mierzy 4400 mm długości, 1695 mm szerokości i 1860 mm wysokości. Testowany NV200 wyposażony był w podwójne drzwi z tyłu auta, otwierane szeroko pod kątem 180 stopni, w proporcjach 40/60 oraz przesuwne boczne z obu stron (w standardzie drzwi tylko z jednej strony). Ogromnym ułatwieniem w załadunku jest również niski próg załadunkowy wynoszący 524 mm.

Kompaktowe rozmiary oznaczają łatwość poruszania się po zatłoczonych miastach i wąskich uliczkach, a nie wyłączają wielkich – a nawet największych – możliwości ładunkowych (Nissan NV200 ma największą w swojej klasie przestrzeń ładunkową – 4.2 m3. Bez problemu przewieziemy na przykład dwie pełnowymiarowe europalety, albo przedmioty o długości maksymalnej 2040 mm, leżące nisko na podłodze (czym wyżej, tym przestrzeń ładunkowa jest niestety mniejsza). Przewożone przedmioty mogą mieć poza tym 1500 mm szerokości i 1358 mm wysokości. Łącznie Nissanem NV200 przewieziemy 726 kg ładunku.

Wewnętrzne punkty mocowania i wbudowane zaczepy na suficie pozwalają na bezpieczny transport.

# 2. Miejsce pracy.

Kabina w pracującym w naszej firmie dostawczaku to miejsce, w którym przyjdzie nam spędzać dużą część dnia. Musi być ona zatem wygodna, praktyczna i odpowiednio wyposażona. Nie ma przesadnych ozdobników, za to jest ergonomicznie. Projektanci zadbali o gniazdka elektryczne i łatwo dostępne, praktyczne schowki. Dodatkowo, technologie systemu NissanConnect zapewniają łączność ze światem podczas pracy.

Wysoka pozycja za kierownicą ułatwia jazdę po zatłoczonych miejskich ulicach, a zestaw wskaźników jest zwrócony w stronę kierowcy, co zwiększa jego czytelność.

# 3. Silniki i osiągi

Nissan NV200 jest oferowany z trzema silnikami do wyboru. Każdy z nich zapewnia dobrą równowagę między mocą a oszczędnością paliwa. Dwa turbodoładowane silniki Diesla o pojemności 1,5 l dostarczają moc 90 lub 110 KM i zapewniają zużycie paliwa na poziomie 4,9 l/100 km, w zależności od warunków jazdy. Silnik benzynowy o pojemności 1,6 l dostarcza moc 110 KM i spala 7,2 l/100 km w cyklu mieszanym według norm UE.

Testowany NV200 wyposażony był wysokoprężny silnik o mocy 110 KM, przy 4 000 obr./min i maksymalnym momencie obrotowym 240 Nm przy 2 000 obr./min. oraz sześciobiegową manualną skrzynią biegów.

Spalanie pozytywnie mnie zaskoczyło, bo oscylowało wokół katalogowych 5-6 l/100 km w mieście. W trasie, jeżdżąc ekonomicznie, spalanie spadnie poniżej 5 l/100 km. Zapewne z pełnym obciążeniem auto byłoby bardziej łase na paliwo, ale wyniki są naprawdę dobre. Na pełnym baku możemy przejechać około tysiąca kilometrów.

# 4. Jazda.

Nissana NV200 prowadzi się naprawdę dobrze. W mieście, na krótkich trasach jest niezastąpiony. Auto jest bardzo elastyczne i zwrotne. Kompaktowe wymiary, mała średnica zawracania (najmniejsza w klasie – tylko 10,6 m) i zwrotność ułatwiają jazdę po wąskich ulicach i parkingach. Wyposażenie, takie jak kamera cofania, dodatkowo ułatwia parkowanie.

Kierowca siedzi wysoko, przez co ma świetną widoczność.

Jadąc większą prędkością, przy dużym wietrze i braku ładunku, dość silnie czuć podmuchy wiatru (auto waży 1274 kg, ma też sporą powierzchnię boczną).

# 4. Stylistyka nadwozia.

Nissan NV200 jest kompaktowy na zewnątrz, a jednocześnie przestronny wewnątrz. Można o nim powiedzieć bardzo wiele, ale najwięcej powie o sobie sam. Jeśli szukasz auta dostawczego, przykładowo do drobnego biznesu, NV200 jest świetnym rozwiązaniem – o czym przekonuje także cena. Nissana można kupić już za 62 841 zł.

[Best_Wordpress_Gallery id=”23″ gal_title=”Nissan NV200″]

Written by Magdalena Trusińska