Z polskich salonów w pierwszym półroczu 2017 roku wyjechało 247 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o ponad 17% więcej niż rok temu – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA Czerwiec był w Polsce 27. miesiącem wzrostu z rzędu. W niezłej formie jest także sprzedaż w Unii Europejskiej, gdzie od stycznia do czerwca 2017 zarejestrowano ponad 8 mln osobówek (+4,7% r/r). Wyraźnie widać ponadrynkowy wzrost sprzedaży aut elektrycznych i hybrydowych.

fot. MichaelGaida / pixabay.com

– Półroczne wyniki potwierdzają, że ubiegłoroczny i jednocześnie najwyższy w tym stuleciu rezultat sprzedaży samochodów to nie jednorazowy pik, ale początek wzrostowego trendu. Co prawda czerwiec był pierwszym miesiącem w tym roku z jednocyfrową dynamiką, ale i tak okazał się najlepszym czerwcem od kilkunastu lat. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na ponadrynkową dynamikę rejestracji aut z napędem elektrycznym i hybrydowym, które stanowią doskonałą alternatywę wobec diesli, szczególnie dla osób najczęściej poruszających się po mieście. W pierwszym półroczu Polacy kupili 400 aut elektrycznych, czyli o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej w tym samym czasie i 8,5 tysiąca hybryd, czyli +82,5% r/r. W związku z różnego rodzaju doniesieniami, zarówno z rynku polskiego, jak i państw UE, takich jak Francja czy Niemcy, liczymy, że pozytywny trend w tym obszarze będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach – mówi Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems.

Bardzo dobre półrocze w Polsce

W ciągu sześciu miesięcy tego roku, jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polacy zarejestrowali 247 014 nowych samochodów osobowych, czyli o 17,2% więcej niż w ciągu pierwszego półrocza 2016 roku. Jeśli spojrzymy na strukturę kupujących nowe samochody osobowe w naszym kraju, to zobaczymy, że aż 67,7% to firmy, a tylko 32,3% stanowią klienci indywidualni. Najchętniej kupowaną marką samochodową przez indywidualnych klientów w segmencie osobówek w minionym półroczu w Polsce była Toyota. Drugą pozycję zajęła Skoda, wyprzedzając Opla, który uplasował się na trzecim miejscu. Firmy natomiast najchętniej kupowały kolejno Skodę, Volkswagena i Toyotę.

W czerwcu 2017 r. w Polsce zarejestrowano 41 890 aut osobowych. Był to wzrost 27. miesiąc z rzędu (+8,6% r/r).

Stabilny wzrost w Unii Europejskiej

Wzrosty utrzymują się nie tylko w Polsce, ale w prawie całej Europie. W pierwszej części tego roku Europejczycy kupili 8 mln nowych osobówek (+4,7 r/r).2 Na zielono możemy zaznaczyć wszystkie najważniejsze rynki europejskie takie jak Niemcy (+3%), Włochy (+9%), Hiszpanię (+7%) i Francję (+3%). Wyjątkiem jest Wielka Brytania z niewielkim spadkiem na poziomie 1%. W Unii Europejskiej najchętniej kupowaną marką od stycznia do czerwca tego roku pozostał Volkswagen.

– Podtrzymujemy naszą prognozę wyniku całorocznego na poziomie +15-20% r/r. Uzyskaniu takiej dynamiki powinny sprzyjać wciąż spadające bezrobocie oraz rosnący popyt konsumpcyjny, wzmacniany programem rządowym 500+ – mówi Jacek Opala z Exact Systems.

Sylwia Maj

Written by Magdalena Trusińska