Jak tu nie lubić Skody. Nie sposób nie docenić jej właściwości jezdnych, dbałości o komfort podczas jazdy, a także przystępnych cen. To najlepsze auto rodzinne na naszym rynku, a przy okazji świetna firmówka.

Pakiet dla Biznesu i SKODA Leasing Niskich Rat to oferty dla MSP.

 

Popularność Octavii potwierdzają także ulice, po których jeżdżą zarówno nowe Octavie, jak też kilkuletnie auta z polskich i zagranicznych salonów. Te są zresztą zasłużenie polecane jako auta pewne i bezpieczne.

Skoda stawia na swojego rodzaju przywiązanie do marki. Nowe modele nie wprowadzają rewolucji. Bo jeśli coś jest świetne, działa rewelacyjnie, to po co to zmieniać. I słusznie. Octavia trzyma standard już od 22 lat, odkąd pojawiła się na rynku pierwsza generacja (trzecia osłona też ma już swoje lata – bo premierę miała w 2013 roku). Przez ten czas oczywiście przeszła zmiany nadwozia, ale sylwetka pozostała w zasadzie niezmieniona. Nowa Octavia to odmienione reflektory, nowa maska, nowy grill grill, jak również odmienione wnętrze – nowoczesne, ale klasyczne, uporządkowane i bardzo intuicyjne.

Linia nadwozia bazuje na prostych kształtach, a najmocniejszym akcentem jest przód – wydłużony, agresywny, z chromowaną osłoną chłodnicy na czele, jak również duże felgi na niskoprofilowych oponach. Sylwetka jest charakterystyczna dla Skody – nie jest ekscentryczna, ale jest elegancka i klasyczna.

 

 

Jazda Skodą Octavia

W zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Kiedy pod maską kryje się silnik 1.0 TSI 85 KW o mocy 115 KM współpracujący z 7-biegową skrzynią DSG, ma się pewność, że jazda będzie dynamiczna i bezpieczna. Chociaż przy wadze 1300 kg można byłoby mieć wątpliwości. A tymczasem auto jest mocne, a silnik elastyczny. Pomaga bez wątpienia turbina, ale też moment obrotowy wynoszący 200 Nm przy 2000-3500 obr./min.

Co najistotniejsze, litrowe silniki są bardzo ekonomiczne. W teście miejskim, w porannym i popołudniowym korku, Octavia spalała ok. 7 l/100 km. Po stu kilometrach jazdy z prędkością nieprzekraczającą 120 km spalanie spadło do 5,8 litrów.

Komfort jazdy poprawia długi rozstaw osi i dość sztywne zawieszenie. Wyboje bardziej słychać niż czuć. Zawieszenie jest też świetnie zgrane z układem kierowniczym, przez co każdy manewr – lekkie odbicie, czy ostry skręt – będzie wykonany precyzyjnie i zgodnie z poleceniem kierowcy.

Ogromnym atutem Octavii jest przestrzeń. Pasażerowie mają dużo miejsca dla siebie i bagaży. Wnętrze kryje dużo sprytnych schowków, pomysłowych rozwiązań, jak siatki, uchwyty. A bagażnik pomieści aż 590 litrów. Po złożeniu siedzeń przestrzeń powiększymy do 1590 litrów. Co ważne, uzyskamy płaską powierzchnię, która ułatwi przesuwanie ciężkich przedmiotów.

Ceny Octavii również zachęcają do zakupu – w podstawowej wersji Octavia kosztuje 68 100 zł.

Written by Magdalena Trusińska