Okres przedświątecznej to czas gorączki zakupów, biegania po sklepach, a potem podróży na Święta do domu. Zabiegani i często spóźnieni, wciskając pedał gazu zapominamy o bezpieczeństwie. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę.

fot. 0532-2008 / pixabay.com / CC0 Public Domain

fot. 0532-2008 / pixabay.com / CC0 Public Domain

O bezpieczeństwie mowa jest przy okazji każdego dłuższego weekendu, każdych świąt, czy ferii. Podawane są statystyki dotyczące wypadków, promili, a także – niestety – ofiar wypadków drogowych, ale nadal gros kierowców ignoruje apele i ostrzeżenia, narażając nie tyle siebie, co innych uczestników drogi.

W okresie przedświątecznym poziom stresu wśród kierowców jest spotęgowany z powodu tłoku w supermarketach, korków na drogach, przedłużającej się podróży. To sprzyja rozpraszaniu uwagi i częstszym wypadkom. Jeśli do tego dojdzie bardzo dobra, wiosenna pogoda, wzrośnie także prędkość i pewność jazdy.

W kraju, w którym licznie jeżdżą auta sprowadzane zza zachodniej granicy, tzw. „bezwypadkowe”, „nie bite”, „igły”, bezpieczeństwo na drogach niestety spada. Policja przypomina także o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdów. „Jeżeli wyruszamy w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan naszego auta. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą. Podczas postojów, na przykład na stacjach benzynowych, kiedy oddalamy się od samochodu, upewnijmy się, że jest on w odpowiedni sposób zabezpieczony. Starajmy się z jak największym zaangażowaniem unikać sytuacji, kiedy możemy paść ofiarami rabunku lub innych przestępstw” – przypomina policja w komunikacie prasowym.

Tyle na drodze. Policja przypomina także o bezpieczeństwie w miejscach publicznych.

„Wszędzie tam, gdzie jest tłok – w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy szczególną ostrożność. W miejscach tych notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Dodatkowo wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu” – radzi policja.

Na ulicach w okresie przedświątecznym zaplanowano wzmożone kontrole policjantów, zwłaszcza na dworcach, przystankach i w okolicach centrów handlowych. Nad bezpieczeństwem będą czuwać także nieumundurowani funkcjonariusze.

źródło: policja.pl

Written by Magdalena Trusińska