Futurystyczne projekty i działa sztuki, 53 nadesłane projekty, pięciu finalistów, trzech laureatów – takim bilansem zakończył się konkurs na zaprojektowanie samochodu autonomicznego „Renault. Passion for Design & Innovation”.

fot. Projekt_Daniel Czyszczoń

fot. Projekt_Daniel Czyszczoń

Pierwsze miejsce zajął Daniel Czyszczoń, student Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, drugą nagrodę otrzymał Konrad Cholewka, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a na trzecim stopniu podium stanął projektant Ryszard Szymański z Wrocławia. Wśród piątki finalistów znaleźli się także Daniel Płatek i Jakub Fochtman.

Nagrody zostały wręczone na terenie pierwszej w Polsce wystawy car designu, odbywającej się w ramach Wawa Design Festiwal w Soho Factory w Warszawie. W jury zasiedli: Lidia Popiel, Zuzanna Wachowiak, Krystyna Łuczak-Surówka, Andrzej Pągowski, Wojciech Sokołowski, Wojciech Sierpowski oraz przewodniczący jury i Dyrektor Designu Zewnętrznego Renault – Anthony Lo.

– Zwycięski projekt przedstawia najbardziej futurystyczną koncepcję wnętrza i nadwozia spośród wszystkich finałowych prac. Podoba mi się, że Daniel Czyszczoń kompleksowo pomyślał o  doświadczeniu użytkownika, już od momentu dotknięcia logotypu na drzwiach pojazdu – powiedział Anthony Lo, Dyrektor Design Zewnętrznego Renault, przewodniczący jury.

Daniel Czyszczoń za swój projekt samochodu autonomicznego Renault Avame otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł oraz Renault Talisman lub Renault Espace do testów na okres dwóch tygodni.

Daniel Czyszczoń – 1. miejsce. 21-letni student Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, dla którego projektowanie to przede wszystkim pasja. Małymi krokami zaczyna swoją przygodę jako projektant produktu. Jego celem i marzeniem na przyszłość jest car design.

Tworzenie formy rozpoczęło się oczywiście od prostych ręcznych szkiców, kończąc na modelu trójwymiarowym. Renault Avame to koncepcja autonomicznego samochodu przyszłości dla marki Renault. Jest to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie jak autonomiczne samochody mogą wpłynąć na nasze codzienne życie – Daniel Czyszczoń.

Renault Avame to projekt elektrycznego, w pełni autonomicznego pojazdu, którego wnętrze to nie tylko przestrzeń do odpoczynku i rozmów, ale dzięki nowoczesnym systemom multimedialnym również miejsce do kreatywnego spędzania czasu bądź zarządzania domem lub firmą.

Renault DeZir

Wnętrze Renault DeZir

Renault DeZir

Renault DeZir

Pierwsza w polsce wystawa car designu

Dla uczestników festiwalu Wawa Design Festiwal, odbywającego się w dniach 3-11 września, Renault przygotowało pierwszą w Polsce wystawę car designu – Renault. Passion For Design & Innovation. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć spektakularny samochód koncepcyjny Renault DeZir, który specjalnie na tę okazję zostanie sprowadzony z Centrum Designu Renault we Francji. DeZir uważany jest za jeden z najpiękniejszych samochodów koncepcyjnych na świecie.

Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć różne etapy projektowania samochodu – szkice, model z gliny, samochód koncepcyjny oraz produkty finalne.

Na przykładzie modeli Renault zwiedzający poznają koncepcję strategii designu Renault oraz zobaczą jak wygląda sam proces projektowania samochodu – od pierwszej kreski do produktu finalnego. Prezentowane są także szkice designerów Renault oraz filmy przedstawiające etapy pośrednie w projektowaniu poszczególnych modeli.

Renault DeZir

Renault DeZir

Oprócz spektakularnego samochodu Renault DeZir, goście wystawy mogą

także oglądać makietę modelu Renault Megane wykonaną z gliny wykonaną przez projektantów Renault. W strefie interaktywnej zwiedzający – w tym dzieci – mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie projektowania i konstruowania.

Renault DeZir

Spektakularny concept-car Renault DeZir zapoczątkował zmianę strategii designu w Renault. DeZir to sportowe coupe napędzane silnikiem elektrycznym, które łączy elegancką linię z ekologicznym podejściem do środowiska. Charakteryzuje go zmysłowa linia i intensywny czerwony kolor. Wnętrze auta wyraża lekkość – kształty są łagodne i lekkie. Dominuje biel z akcentami w mocnym czerwonym kolorze, takim samym jak kolor nadwozia.

Zastosowano tu szlachetne materiały, m.in. białą skórę na fotelach, desce rozdzielczej i podłodze oraz czerwoną lakę na konsoli i akcesoriach. Siedzenia mają kształt bezpiecznego kokonu i pokryte są białą skórą, inaczej wykończoną po stronie kierowcy i pasażera.

Written by Magdalena Trusińska