Czego by nie mówić o Skodzie Rapid Spaceback, to najbardziej uniwersalny samochód na rynku. Doskonale kompaktowy, sprytny, zwinny, ładny, wygodny i bardzo pojemny. Auto idealne?

W tym miejscu trafny będzie cytat: „ideał sięgnął bruku”, a w zasadzie ulicy. I okazuje się, że ideał jest osiągalny dla wielu. Ceny Rapida Spaceback zaczynają się bowiem od 58 000 zł. To auto, które zyskuje nie ekstra dodatkami w opcji, ale funkcjonalnością bazową. Kupując „gołego” Rapida zyskamy i tak bardzo dużo – ultra uniwersalny samochód na każdą okazję.

Gabaryty plasują Rapida w klasie aut kompaktowych miejskich. Rapid świetnie pasuje do tego opisu, ale miło zaskoczy również tych, którzy szukają auta eleganckiego, reprezentacyjnego do firmy lub rodzinnego auta wycieczkowego.

Co widać na zewnątrz

Sylwetka Rapida jest klasyczna. Skoda od 2012 roku, kiedy wprowadziła na rynek Rapida, nie zdecydowała się na duże zmiany – bo i po co zmieniać ideał. Proste linie, eleganckie przetłoczenia na masce i drzwiach, czy subtelne akcenty jak boczne lusterka w kontrastowych kolorach.

Imponujący w Rapidzie jest panoramiczny dach – szyba pokrywa dosłownie całą jego powierzchnię. Dzięki temu wnętrze jest jasne i świetnie doświetlone.

A co we wnętrzu

Wnętrze także jest klasyczne – prosta elegancja, minimalizm są uniwersalne. Wbrew trendom panującym na rynku, projektanci nie rezygnują z klasycznego sterowania funkcjami na korzyść dotykowego ekranu – chociaż ten w Rapidzie wcale nie jest mały, ani skromny.

Od razu w oczy rzuca się jakość wykończenia. Projektanci zadbali o każdy najdrobniejszy szczegół – od subtelnych przeszyć zdobiących deskę, po przetłoczenia na tapicerce.

Przestrzeń – niemal nieograniczona, uniwersalna – to największy atut Rapida. Chcemy przewieść kanapę? Nie ma problemu – bagażnik po złożeniu siedzeń z tyłu da nam przestrzeń, która pomieści 1381 litrów bagażu (wyjściowo bagażnik liczy 415 litrów). Bo choć Rapid to klasyczny sedan, ma większe możliwości niż niejedno kombi. Z przodu brakuje mi jedynie dużego drobnego schowka na telefon – a rozwiązań na rynku, którymi można się zainspirować, jest bardzo dużo.

Wsiadasz i wiesz, że to jest to

Z Rapidem nie trzeba umawiać się na tuzin randek, aby go lepiej poznać i się dotrzeć. Od razu ma się wrażenie, że jest się w dobrych relacjach od dawien dawna, że Rapid rozumie potrzeby kierowcy, słucha go pilnie i odpowiada dając frajdę, ale i bezpieczeństwo.

Jednolitrowy silnik TSI 81 kW o mocy 110 KM w zestawieniu z sześciobiegową manualną skrzynią biegów pozwala na dynamiczną jazdę, chociaż najlepiej radzi sobie w mieści. Jednostka osiąga maksymalny moment obrotowy przy 200 Nm. Setkę osiąga w 9,8 sekundy. Spala przy tym średnio ok. 6 litrów. W trasie bez problemu można zejść do 4 litrów. I to kolejny mocny atut Rapida – jego ekonomiczność.

Written by Magdalena Trusińska