Mniej wypadków drogowych oraz spadek liczby zabitych i rannych osób – to bilans bezpieczeństwa na polskich drogach w lipcu. Według wstępnych danych, w wypadkach zginęły o 32 osoby mniej niż w lipcu 2014 r. O 542 padła też liczba wypadków, a liczba osób rannych o 752.

– Od momentu wejścia w życie nowych, zaostrzonych przepisów drogowych, kierowcy jeżdżą dużo wolniej – podkreśliła Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW. Od 18 maja kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy jest odbierane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeśli osoba ta w dalszym ciągu prowadzić będzie pojazd bez prawa jazdy, trzymiesięczny okres jest  przedłużony do sześciu miesięcy. Do tej pory policja odebrała 6 694 prawa jazdy.

– Wstępne statystyki pokazują, że na naszych drogach jest coraz bezpieczniej. Zbliża się sierpień, więc cały czas apelujemy o rozsądek – podkreśliła rzecznika MSW i dodała, że poprawa bezpieczeństwa to zasługa nowych przepisów.

W trakcie jazdy w upałach nasza koncentracja jest mocno ograniczona. Topi się też asfalt, zatem kierowcy muszą bardzo uważać, zwłaszcza na zakrętach. Pamiętajmy też o tym, że nagrzany układ hamulcowy sprawia, że hamulce są mniej skuteczne – radzi mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. Konkolewski zdementował także pojawiające się w mediach informacje na temat zmian w wysokościach mandatach karnych.

Małgorzata Woźniak zachęciła też do korzystania z e-usługi „Bezpieczny Autobus”. To usługa, którą uruchomiono w czerwcu 2014 roku, a do tej pory skorzystało z niej 225 tys. użytkowników, z czego tylko w lipcu tego roku 13,5 tys. osób.

– Dzięki usłudze dostępnej na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl możemy sprawdzić, czy autobus, który wiezie np. nasze dzieci na wakacje ma ważne ubezpieczenie OC i badania techniczne. Aby to sprawdzić nie musimy wychodzić z domu. Każdy rodzic może sprawdzić, czy autobus, który wiezie ich dzieci, jest sprawny i dopuszczony do ruchu – przypomniała rzeczniczka MSW.

źródło: msw.gov.pl

Written by Magdalena Trusińska