Grudzień często upływa nam pod znakiem nerwowych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W stresie i pośpiechu nietrudno o kolizje drogowe. Okazuje się, że w zeszłym roku to właśnie w grudniu doszło do największej ilości stłuczek. Według policyjnych statystyk, w porównaniu z listopadem było ich więcej aż o 5 483. Co zrobić, gdy przydarzy nam się świąteczna stłuczka i jak ubiegać się o odszkodowanie?

fot. VladArtist / pixabay.com CC0 Public Domain

fot. VladArtist / pixabay.com CC0 Public Domain

Przede wszystkim powinniśmy usunąć uszkodzone samochody i ich części z drogi, aby nie zakłócać płynności ruchu i nie spowodować kolejnej kolizji. Ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie należy przystąpić do spisania oświadczenia i sfotografowania miejsca zderzenia. Są to dokumenty niezbędne do ubiegania się o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia.

– Takie oświadczenie powinno zawierać: dane sprawcy kolizji, kategorię i numer prawa jazy, dane ubezpieczyciela, numer polisy oraz opis okoliczności w jakich doszło do kolizji. W momencie, gdy sprawca zderzenia nie chce udzielić nam potrzebnych informacji, możemy wezwać policję, która pomoże nam sporządzić oświadczenie – radzi Katarzyna Parol-Czajkowska, Dyrektor Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB.

Z takim oświadczeniem powinniśmy zgłosić się do ubezpieczyciela. W przypadku gdy incydent miał miejsce z naszej winy – straty pokryjemy z ubezpieczenia autocasco. W momencie, gdy winny jest drugi kierowca odszkodowanie zostanie wypłacone z jego obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jak otrzymać odszkodowanie z polisy OC sprawcy kolizji

Pierwszym krokiem jest kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym. Tu mamy dwie możliwości: kontakt z naszym ubezpieczycielem (który wypłaci nam odszkodowanie i we własnym zakresie zwróci się o zwrot poniesionych kosztów do ubezpieczyciela sprawcy) lub bezpośredni kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy kolizji.

Kolejnym etapem jest spotkanie z rzeczoznawcą, który oceni i wyceni szkody. To przede wszystkim na podstawie tych oględzin zakład ubezpieczeniowy podejmie decyzję o wysokości odszkodowania. Ważne jest, aby nie dokonywać żadnych napraw przed przybyciem rzeczoznawcy, jeżeli są one koniecznie, np. żeby bezpiecznie wrócić samochodem do domu, powinniśmy jak najdokładniej udokumentować, sfotografować stan pojazdu przed naprawą.

Trzecim krokiem jest sposób likwidacji szkody. Mamy do wyboru: wariant kosztorysowy i wariant warsztatowy. – Wariant kosztorysowy polega na tym, że po zaakceptowaniu dokonanego przez rzeczoznawcę kosztorysu, ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie, a my we własnym zakresie dokonujemy naprawy. W przypadku wariantu warsztatowego inaczej zwanego rozliczeniem bezgotówkowym, rola poszkodowanego ogranicza się jedynie do wyboru warsztatu, w którym zostanie naprawiony samochód, dostarczenia wyceny i odebrania już sprawnego samochodu. W takim przypadku to warsztat rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym – tłumaczy Katarzyna Parol-Czajkowska.

Co zrobić, gdy sprawca wypadku nie posiada ubezpieczenia OC?

W takich okolicznościach odszkodowanie zostanie wypłacone nam z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zgłoszenia szkody do UFG należy dokonać za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń, oferującego obowiązkowe ubezpieczenie OC. W takim przypadku najlepiej jest zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiadamy polisę.
Dodatkowe pieniądze za uszkodzony samochód?

W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że wypłacone ubezpieczenie nie jest adekwatne do zaistniałych szkód, warto zgłosić się do firmy specjalizującej się w pomocy przy uzyskiwaniu należnych odszkodowań. Pracownicy takiej firmy:

  • ocenią zasadność stanowiska towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • powołają rzeczoznawców, którzy zweryfikują opinie eksperckie, na podstawie których zostało wypłacone odszkodowanie,
  • w przypadku zaniżenia kosztów świadczeń przez towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferują atrakcyjne korzyści finansowe w postaci dopłaty do odszkodowania.

Written by Magdalena Trusińska