Czy włosko-amerykański romans wyszedł Jeepowi na rękę? Raczej tak. Renegade zachował amerykański styl muskularnego siłacza, ale zyskał włoski styl widoczny zwłaszcza w wykończeniu sylwetki i wnętrza.

Renegade_Limited_32Czy Renegade jest bardziej amerykański, czy włoski?

Sylwetka nie budzi wątpliwości, że to SUV z amerykańskimi korzeniami. Kwadratowe kształty są na tyle charakterystyczne, że nie da ich pomylić z żadnym innym autem na rynku – także z bliźniaczym Fiatem 500X.

Renegade_Limited_66Wysokie spalanie Jeepa ze 140-konnym silnikiem 1.4 to amerykańska spuścizna Jeepa. Ale już wnętrze mocno nawiązuje do włoskiego stylu rodem z Fiata czy Alty. Ale po kolei.

Korzenie Jeepa Renegade

Jeep Renegade inspirowany jest Jeepem Willys MP z 1941 roku, czyli jednym z pierwszych pojazdów wojskowych z masowej produkcji w USA. Z kolei detale nawiązują do zabytkowego zbiornika na paliwo.

We wnętrzu uwagę zwracają bez wątpienia wyraźne elementy zdobiące muskularną deskę rozdzielczą, przykładowo anodyzowane obramowania głośników w drzwiach. Chyba najbardziej charakterystyczny – a mocno nawiązujący do offroadowej jazdy Jeepa – jest masywny uchwyt na wprost pasażera. Ale już pokrętła i włączniki nawiązują do włoskiego stylu znanego z Fiatów. Wnętrze jest jednak bardziej włoskie, niż amerykańskie. Zabrakło przykładowo surowej, pionowej deski rodem z Wranglera.

Renegade_Limited_24Jakość materiałów pasuje do wnętrza – jest trochę twardo, surowo i plastikowo, ale za to wszystkie elementy są dobrze spasowane. Nawet podczas ekstremalnej jazdy na wybojach nie usłyszymy zgrzytów, an i trzasków.

140304_J_Renegade-Latitude_01Miejsca we wnętrzu jest bardzo dużo. Czterech pasażerów może swobodnie wyciągać się na dużych i wygodnych fotelach. Brakuje jedynie nieco więcej miejsca na bagaże. Wyjściowo, Renegade pomieści 351 litrów bagażu, a po złożeniu tylnej kanapy dzielonej w stosunku 60/40 już 1297 litrów.

140304_J_Renegade-Trailhawk_01

Pod maską włoskiego siłacza może kryć się turbodoładowany benzynowy silnik 1,4 Multiair. Jednostka umożliwia osiąganie przyzwoitych osiągów – moc 140 koni osiągniemy uzyskamy przy 1750 obr./min. Setkę na liczniku uzyskuje w 10,9 sekundy, natomiast maksymalną prędkość 180 km/h osiąga bez większego zadęcia ani wysiłku. Jazda jest przy tym kulturalna i przyjemna – silnik jest bowiem elastyczny, a wnętrze wyciszone.

140304_J_Renegade-Limited_03Auto dobrze zachowuje się w terenie – zawieszenie jest bowiem sprężyste, a 19-centymetrowy prześwit i napęd na przednią oś dają pewność w pokonywaniu nawet dużych nierówności oraz dziur-niespodzianek.

Jak wspomniałam na początku, spalanie to niewątpliwie nawiązanie do paliwożernych amerykańskich klasyków. Nie patrząc na ekonomię jazdy musimy być przygotowani na spalanie rzędu 11-12 l/100 km. Z większym wysiłkiem i to w trasie osiągniemy poziom 7 l/100 km, ale pedał gazu namawia do duszenia ile fabryka dała.

Renegade_Limited_23Sylwetka Jeepa Renegade to przede wszystkim charakterystyczny przedni grill z siedmioma szczelinami, trapezowe nadkola, a także okrągłe światła z przodu oraz prostokątne tylne lampy ze stylowym motywem kanistra jednoznacznie nawiązują do klasycznego Jeep Wranglera.

 

Written by Magdalena Trusińska