Nie znam drugiego auta, które wzbudzałoby tyle emocji i niedowierzania. To jest Fiat? Pytali mnie z niedowierzaniem kierowcy. Tak, to jest Fiat, i to nie byle jaki. To Fullback, z linii Professional Fiata – profesjonalny pick-up, mocny, zwinny i stylowy.

Sylwetka Fullbacka jest bardzo nietypowa, acz charakterystyczna dla wielkich, amerykańskich pick-upów. Bardzo masywna, muskularna, z mocno zaznaczonymi akcentami i wieloma ozdobnikami. Siedzi się wysoko i wygodnie. Do takiej pozycji trzeba się jednak przyzwyczaić – kierowca czuje co prawda bezpiecznie, ale obserwowanie drogi zza tak ogromnej maski ma się nijak do zwykłej osobówki.

Fiat Fullback dostępny jest w wersjach dwu- i czterodrzwiowej.

Przednie zawieszenie z podwójnymi wahaczami typu A i drążkiem stabilizatora zapewnia stabilizuje auto na drodze i w terenie. Sztywna oś tylna z wielostopniowymi resorami piórowymi daje z kolei przyczepność, stabilność i komfort podczas jazdy bez ładunku, jak i z pełnym obciążeniem.

Wnętrze jest nietypowe, jak na Fiata – chociaż widać nawiązania do różnych członków rodziny.

Fullback dostępny jest zarówno z 6-stopniową manualną, jak i 5-stopniową automatyczną skrzynią biegów. To jeden z pierwszych pick-upów na rynku z aluminiowym blokiem silnika, który łączy maksymalną lekkość z maksymalną mocą. Maksymalna masa ciągniętej przyczepy może wynieść do 3100 kg.

Elektroniczny selektor trybu napędu 4WD umożliwia dystrybucję momentu obrotowego między przednią i tylną oś (dostępny w wersji LX). Dostępne są cztery tryby przeniesienia napędu.

  1. 2WD HIGH RANGE – zapewnia cichszą pracę i mniejsze zużycie paliwa podczas jazdy w normalnych warunkach drogowych;
  2. 4WD HIGH RANGE – dostępny przy prędkości do 100 km/h, rozdziela moment obrotowy między przednią a tylną oś za pomocą centralnego mechanizmu różnicowego ze sprzęgłem wiskotycznym. To rozwiązanie gwarantuje bezpieczną jazdę na śliskiej nawierzchni;
  3. 4WD HIGH RANGE Z BLOKADĄ CD – z blokadą centralnego mechanizmu różnicowego. Zapewnia równomierne rozłożenie mocy pomiędzy przednie i tylne koła co wpływa na lepszą przyczepność i zwrotność pojazdu na drogach nieutwardzonych, błocie lub śniegu;
  4. 4WD LOW RANGE Z BLOKADĄ CD – z blokadą centralnego mechanizmu różnicowego i reduktorem skrzyni biegów. Reduktor skrzyni biegów zapewnia wyższy moment obrotowy, który przekazywany jest na koła, co umożliwia poruszanie się pojazdu w ekstremalnych warunkach terenowych: ułatwia pokonywanie stromych wzniesień i zjazdów, a także głębokiego śniegu, błota i piasku.

Fullback z podwójną kabiną mierzy niecałe 5,3 metry długości i 1,8 metra szerokości. Z kolei wymiary skrzyni ładunkowej to: długość 1,5 m, szerokość 1,4 m, wysokość progu załadunkowego 0,8 mm. Masa ciągniętej przyczepy może wynieść do 3100 kg.

[Best_Wordpress_Gallery id=”27″ gal_title=”Fiat Fullback”]

Written by Magdalena Trusińska