Toyota Motor Europe rozpocznie produkcję hybrydowych skrzyń biegów w Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu w 2018 r. oraz dwóch silników benzynowych (1,5 l w 2017 roku i 2,0 l w 2019 roku) w fabryce Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach. Inwestycja pochłonie około 650 mln zł, co zwiększy dotychczasowe zaangażowanie Toyoty w inwestycje produkcyjne w Polsce do ponad 4 mld zł.

toyota-inwestuje-w-polsceDwie polskie fabryki Toyoty zostaną połączone w jedną organizację. Inwestycje japońskiego koncernu wpisują się w przemysłowy charakter Dolnego Śląska.

Rozmowy z Toyotą zapoczątkował wicepremier Mateusz Morawiecki. Wcześniej inwestor (maj 2016 r.) podjął kontakty z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Inwestycje zostaną wsparte pomocą publiczną przez polski rząd.

Inwestycja Toyota Motor Industries Poland Sp. z o. o. zakłada uruchomienie linii do produkcji silnika benzynowego TNGA 1.5 l. i 2.0 l. w istniejącej fabryce Toyoty w Jelczu-Laskowicach. TMIP planuje wdrożyć do produkcji najnowszy i najnowocześniejszy silnik TNGA – Toyota New Global Architecture; Nową Globalną Architekturę Toyoty. To najszerzej zakrojona zmiana w dotychczasowej historii Systemu Produkcyjnego Toyoty. Polega ona przede wszystkim na standaryzacji wymiarów i położenia podzespołów w obrębie ujednoliconych platform oraz ograniczenie liczby rodzajów części wykorzystywanych w różnych modelach.

Inwestor planuje rozwój działalności badawczo-rozwojowej w zakresie oceny jakości i wytrzymałości materiałów niezbędnych do produkcji silników. Dzięki skróceniu czasu testów z obecnych 28 do 8 miesięcy będzie istniała możliwość wprowadzania do produkcji nowych komponentów w czasie trwania cyklu życia produktu. Aktualnie jest to możliwe przy zmianie modelu, czyli co pięć-siedem lat.

Z punktu widzenia użytkownika nowa generacja silników jest bardziej oszczędna pod względem zużycia paliwa dzięki ulepszonej efektywności przepływu powietrza zasilającego. Inwestor przewiduje dalszą współpracę z jednostkami naukowymi, np. z Politechniką Wrocławską w zakresie analizy metalograficznej elementów form odlewniczych oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w obszarze analizy składu materiału form odlewniczych. Spółka planuje rozpocząć inwestycję w lipcu 2017 r. i zakończyć w sierpniu 2019 r. Rozpoczęcie produkcji silników o ulepszonych parametrach jest planowane tuż po zakończeniu inwestycji, tzn. we wrześniu 2019 r.

Planowana wartość inwestycji w Jelczu-Laskowicach to ok. 371 mln zł. W latach 2018-2020 zatrudnienie znajdzie ok. 50 osób.

Z kolei w Wałbrzychu Toyota planuje uruchomić produkcję skrzyń biegów do napędów hybrydowych z funkcjami B+R wspomagającymi rozwój tej produkcji. Do tej pory Toyota produkowała konwencjonalne skrzynie biegów oraz silniki. Ze względu na rosnące wymogi w zakresie ochrony środowiska, producenci aut poszukują rozwiązań pozwalających na uwzględnienie nowych wymogów. W rezultacie coraz większą popularnością cieszą się samochody o napędzie hybrydowym, których wpływ na środowisko nie jest tak negatywny jak w przypadku napędów konwencjonalnych. Koncern Toyota jest wiodącym producentem tego typu silników.

Inwestor planuje zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie produkcji silników hybrydowych i wykorzystanie mocy w zakresie produkcji silników standardowych (na które zapotrzebowanie będzie się z czasem zmniejszać) do produkcji silników hybrydowych. Spółka planuje uruchomienie funkcji B+R, których głównym zadaniem będzie ocena jakości i wytrzymałości materiałów do produkcji skrzyń biegów do napędów hybrydowych. Ustanowienie tych funkcji w zakładzie w Wałbrzychu pozwoli na ocenę części wytwarzanych lokalnie i skrócenie czasu trwania testów, dzięki czemu możliwe będzie wprowadzanie do produkcji nowych części w czasie trwania cyklu życia produktu, a nie dopiero przy zmianie modelu. Będzie to pierwszy ośrodek produkcyjny technologii hybrydowej połączony z funkcjami B+R poza Azją i drugim poza Japonią. Dzięki temu nastąpi transfer specjalistycznego know-how do Polski, co umożliwi wykorzystanie nabytej wiedzy w następnych projektach, przeprowadzanych w przyszłości.

Inwestycja w Wałbrzychu opiewać będzie na kwotę ok. 278 mln zł i planuje się utworzenie kilkudziesięciu nowych miejsc pracy do 2018 roku.

źródło: www.mr.gov.pl

Written by Magdalena Trusińska