Kradzież samochodu nie należy do przyjemnych doświadczeń kierowcy. Wiedza o tym Ci, którzy przeżyli taką historię. W wyniku emocji i stresu, jakie towarzyszą kradzieży auta, często zapominamy, jak powinniśmy się zachować i co zrobić w pierwszej kolejności.

A zatem, jak postępować po kradzieży?

– Po upewnieniu się, że doszło do kradzieży (pamiętajmy bowiem, że zdarza nam się zapomnieć, gdzie zaparkowaliśmy samochód, zwłaszcza na parkingach wielkopowierzchniowych) zgłaszamy na numer alarmowy Policji fakt kradzieży, podając następujące informacje: miejsce kradzieży, marka auta, rocznik, kolor, nr rejestracyjny, cechy szczególne, kiedy samochód był ostatni raz widziany i kiedy stwierdziliśmy fakt utraty auta, ilość paliwa/zasięg. Po zgłoszeniu kradzieży czekamy na przyjazd policji w miejscu, gdzie auto było zaparkowane ostatni raz – tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoła, Radosław Jaskulski.

Kradzież auta może nastąpić w wyniku pokonania zabezpieczeń lub przykładowo poprzez kradzież kluczyków. W obu przypadkach można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

W pierwszym przypadku możemy wyposażyć auto w dodatkowe zabezpieczenia poza fabrycznymi (autoalarm): blokadę skrzyni biegów, immobiliser, dodatkową blokada kierownicy tzw. fajkę i innego rodzaju zabezpieczenia, typu odłączenie zapłonu.

Ważne jest też niestwarzanie „okazji” do kradzieży tzn. parkowanie na parkingach strzeżonych, w miejscach monitorowanych czy nie pozostawianie auta w miejscach powszechnie znanych z kradzieży aut.

W całym zgiełku dnia i licznych obowiązków pamiętajmy o zabezpieczaniu kluczyków i dokumentów przed kradzieżą „kieszonkową”, nie pozostawiajmy kluczyków w bezpośrednim otoczeniu drzwi wejściowych, zwłaszcza niezamkniętych, nie pozostawiajmy ich też w pojeździe – w stacyjce, przy odpalonym aucie czy podczas otwierania bramy, kupowania papierosów w kiosku – co zdarza się nagminnie – zwłaszcza, kiedy w aucie znajdują się małe dzieci. Samotnie podróżujący kierowcy powinni natomiast unikać postojów w miejscach niebezpiecznych.

Jak jeszcze możemy działać, aby zminimalizować skutki utraty auta? Skutecznym sposobem jest montowanie urządzeń służących do lokalizowania auta (GPS). Dodatkowo, zadbajmy o ubezpieczenie AC, pamiętając jednocześnie, że podstawą do wypłaty odszkodowania jest posiadanie dowodu rejestracyjnego auta oraz kluczyków – tyle kompletów, ile było zgłoszonych przy zawarciu umowy.

źródło: Skoda

Written by Magdalena Trusińska