Na co kobiety zwracają uwagę kupując używany samochód? Kupują oczami, a mniejszą wagę przywiązują do parametrów technicznych auta? Ile czasu poświęcają na znalezienie ideału? Na te pytania odpowiedzą… mężczyźni.

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, na koniec 2016 roku w Polsce prawo jazdy kategorii B posiadało prawie 12 mln mężczyzn i ponad 8 mln kobiet. Kobiet –kierowców z roku na rok przybywa, a panie pewniej czują się w świecie motoryzacji, niż jeszcze kilka lat temu. Kobiety są świadome swoich oczekiwań względem samochodów, wiedzą jakie parametry powinien mieć ten idealny. A powszechnie panujący stereotyp, związany z tym że kobiety wybierają i kupują samochody tylko na podstawie koloru karoserii, czy tapicerki może odejść w zapomnienie.

Historia pojazdu czy regularny serwis

Na co zatem zwracają uwagę kobiety poszukując idealnego samochodu na rynku wtórnym? Jak wynika z badania opinii „Rynek samochodów używanych w Polsce – doświadczenia i oczekiwania Polaków”, 59% kobiet uważa, że zakup dobrego, używanego auta jest trudny, ale możliwy. Jednocześnie 48% badanych pań przyznaje, że samochody używane mogą być bardzo dobre, tylko trzeba potrafić ich szukać. Gdzie zatem kobiety szukają samochodów używanych?

82% badanych wskazuje, że w pierwszej kolejności szukają w internecie, na portalach z ofertami. Jednak – co ciekawe – tylko 19% przyznało, że uważa to miejsce za bezpieczne – takie, gdzie dostaną rzetelne informacje na temat faktycznego stanu samochodu. Panie uważają, że najlepszym źródłem ofert sprawdzonych samochodów używanych są znajomi (38%). Jednocześnie, kobiety zapytane o cechy samochodu używanego, który warto kupić, częściej od mężczyzn wskazują na w pełni udokumentowany stan techniczny (85%), udokumentowany rzeczywisty przebieg (85%) oraz w pełni udokumentowaną historię serwisową i dokonywanych napraw blacharsko-lakierniczych (73%). A jak wynika z badania m.in. właśnie te cechy stanowią największą trudność w procesie szukania dobrego samochodu używanego. 49% badanych pań uważa, że w dostępnych ofertach najczęściej są wystawiane samochody ze złym stanem technicznym. Z kolei 43% uważa, że problemem są sprzedawcy nie wzbudzający zaufania.

Kobiety są dużo bardziej uważne przy wyborze auta używanego. Mitem jest, że panie kupują samochód tylko na podstawie jego koloru, nie sprawdzając kwestii technicznych. Kobiety przy wyborze auta są rzeczowe i przywiązują dużą wagę do szczegółów, zwłaszcza tych mających kluczowy wpływ na stan samochodu używanego, jak np. historia serwisowania czy eksploatacji pojazdu. Wiedzą o co zapytać i na jakie elementy zwrócić uwagę. Pytają o dokumentację, bezpieczeństwo danego modelu, sprawdzają historię napraw oraz serwisu. Te wszystkie informacje dostępne są w przypadku aut używanych po wynajmie długoterminowym. Kupujący mają pewność co do historii samochodu. Dzięki dokumentacji wiedzą, jaki jest prawdziwy stan licznika, jaka jest pełna historia pojazdu. Wiedzą także jakie naprawy, w tym te blacharsko – lakiernicze, były dokonywane oraz gdzie i w jakich odstępach czasowych samochód był serwisowany. Istotne jest także, że wszelkie naprawy czy prace serwisowe są realizowane zawsze w profesjonalnych serwisach, przy użyciu oryginalnych części zamiennych i zgodnie z zaleceniami oraz technologią producenta pojazdu. To daje gwarancję dobrego stanu auta oraz bezpieczeństwa jego użytkowania.

Analiza i czasochłonne poszukiwania

Kobiety więcej czasu poświęcają na poszukiwanie auta używanego niż mężczyźni. Dokładnie sprawdzają ogłoszenia, analizują opisy, historię i parametry poszczególnych samochodów. Chcą mieć pewność, że auto, które wybiorą będzie spełniało ich oczekiwania, będzie bezpieczne i przede wszystkim sprawdzone. A na znalezienie takiej oferty potrzebny jest czas. 47% kobiet wskazuje, że znalezienie odpowiedniego auta zajmuje im od 1 do 3 miesięcy. Tymczasem ten sam przedział czasowy wskazuje jedynie 39% mężczyzn. Kobiety zapytane także o to, dlaczego mają złe doświadczenia związane z zakupem używanego samochodu, przede wszystkim wskazują na nieuczciwość sprzedawcy (78%) – panie przyznają, że kupiony samochód miał ukryte przez sprzedawcę wady takie jak np. rdza czy usterki techniczne, które wcześniej nie zostały zgłoszone. Drugim powodem niezadowolenia jest zły stan techniczny auta, co wiązało się z koniecznością dodatkowych, kosztownych napraw (44%).

Kupującym przede wszystkim zależy na tym, aby samochód był sprawdzony. Dlatego ważne jest, aby do każdego ogłoszenia podejść indywidualnie. Każdy samochód – mimo że w ogłoszeniu wygląda obiecująco – powinniśmy osobiście sprawdzić. Poprośmy właściciela o dokumentację auta, a jeśli nie chce nam jej udostępnić – powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy, dlatego nie poświęcajmy więcej czasu na to ogłoszenie. To na podstawie dokumentacji jesteśmy w stanie ocenić, jak eksploatowany był samochód, jakie naprawy były w nim dokonywane, czy serwis był wykonywany regularnie.

Zawsze warto skorzystać także z oceny niezależnego eksperta. Jeśli nie jesteśmy pewni auta, umówmy wizytę na stacji diagnostycznej lub w zaprzyjaźnionym serwisie.

Auta po wynajmie długoterminowym – warte rozważenia

Jeśli szukamy auta używanego, które ma autentyczny przebieg, regularny serwis i kompletną historię napraw, warto wziąć pod uwagę samochody używane, które znajdują się w ofercie firm specjalizujących się w zarządzaniu flotami firmowymi. Mowa o autach po tzw. wynajmie długoterminowym, które od nowości były użytkowane przez firmy, czy przedsiębiorców i po okresie użytkowania, wynoszącym z reguły trzy-cztery lata, trafiają do sprzedaży na rynku wtórnym. Korzystające z nich wcześniej firmy po zwrocie dotychczas używanych samochodów otrzymują w ramach zawartych umów nowe pojazdy. Zaletą aut użytkowanych w ramach wynajmu długoterminowego jest ich pełna historia eksploatacji i regularne serwisowanie, wykonywane w autoryzowanych stacjach obsługi lub innych renomowanych sieciach serwisowych, zawsze zgodnie z restrykcyjnymi zaleceniami producentów pojazdów.

Auta po wynajmie długoterminowym mają z reguły od trzech do pięciu lat. Ich ceny są najczęściej rynkowe i uzależnione od faktycznego stanu konkretnego egzemplarza oraz jego przebiegu. Pamiętając, że każde auto było regularnie serwisowane, zgodnie z zaleceniami producenta, nie należy obawiać się aut z nieco większym przebiegiem, który automatycznie ma wpływ na niższą cenę. Nie oznacza to oczywiście, że wśród ofert samochodów po wynajmie długoterminowym nie znajdziemy takich, których przebieg będzie wynosił kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Badanie zostało wykonane w dniach 4 – 18 stycznia 2019 na celowo dobranej ogólnopolskiej próbie Polaków, którzy w ostatnich 5 latach zakupili auto używane. Błąd statystyczny dla tej próby wynosi 4,9%. Narzędzie wykorzystane do przeprowadzenia badania to ogólnopolski panel internetowy Kantar.

Autorzy: Daniel Aleks i Michał Cierniak, z Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów

Written by Magdalena Trusińska