Wbrew panującej modzie na eko i fit, miłości do spalin i ryku silnika nie da się zignorować. Okazuje się prawie 60 proc. kierowców w Europie wybrałoby silniki benzynowe lub diesla. Spalinowe motory najwięcej fanów mają wśród Polaków (aż 65 proc. badanych).
Mazda zapytała ponad 11 tysięcy respondentów, w badaniu Mazda Driver Project, o przyszłość silników spalinowych. Okazało się, że dla ok. 58 proc. badanych „silniki benzynowe i dieslowskie mają przed sobą jeszcze wielki potencjał innowacji i udoskonaleń”.
Co więcej, 31 proc. ankietowanych kierowców ma nadzieję, iż samochody napędzane silnikami Diesla będą masowo dostępne, nawet kiedy pojazdy elektryczne będą jeszcze bardziej promowane. W porównaniu do Europejczyków my jesteśmy najbardziej przywiązani do „spalin” (przywiązanie do silników spalinowych zadeklarowało aż 58 proc. kierowców).
Ponad jedna trzecia kierowców stwierdziła, że gdyby koszty użytkowania aut elektrycznych byłyby jednakowe co spalinowych, jeździliby tymi drugimi.
Czyżby era eko pojazdów nie miała nadejść tak szybko?
A co z samochodami autonomicznymi? O to Mazda również zapytała kierowców.
Okazuje się, że średnio 33 proc. kierowców czeka na epokę aut autonomicznych. Statystykę zaniżyli Francuzi i Holendrzy, bo wśród nich jedynie 25 proc. badanych chętnie odda kierownicę maszynie. Zaskoczeniem jest także fakt, że młodzi kierowcy, którzy dla których nowoczesne technologie są oczywistą oczywistością, nie reagują entuzjastycznie na autonomiczne pojazdy.
Jak sam przyznał prezydent i CEO Mazda Motor Europe, Jeff Guyton, „wyniki badania są fascynujące. (…) Z naszego badania wynika, że zdaniem europejskich kierowców silnik spalinowy ma przed sobą długą i obiecującą przyszłość (…).”
Co racja to racja. Prowadzenie auta to nie tylko czynność przemieszczania się z punku A do punktu B. Przyjemność jaką daje prowadzenie samochodu wielu kierowców porównuje z … wyśmienitym jedzeniem. Nie chodzi zatem o to, aby auta nad nami zapanowały. Kierowcom i producentom aut bardziej zależy poprawie bezpieczeństwa. Technologia ma nam pomagać i poprawiać nasze ewentualne błędy.
Badanie pokazało silne relacje emocjonalne łączące kierowcę z samochodem. Średnio 69 proc. kierowców „wyraża nadzieję, że przyszłe pokolenia będą nadal miały możliwość samodzielnego prowadzenia samochodów”. W Polsce odpowiedziało tak 74 proc. kierowców, a w Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji i w Szwecji nieco ponad 70 proc.
* Dane pochodzą z badania konsumenckiego wykonanego przez Ipsos MORI na próbie liczącej 11.008 dorosłych osób z obszaru 11 rynków europejskich, przy czym na każdym rynku ankietowano co najmniej 1000 osób. Wszystkie ankiety przeprowadzone zostały w okresie od 7 do 22 września 2017 r. Dane z badania konsumenckiego są ważone względem znanych proporcji populacyjnych dorosłej ludności każdego kraju w zakresie wieku, płci i regionu zamieszkania.