Niemal 1200 wraków aut porzuconych na warszawskich ulicach usunęli od początku 2015 roku strażnicy miejscy. Funkcjonariusze wszczynali czynności m.in. wobec pojazdów powypadkowych, zdewastowanych, spalonych, niebezpiecznych dla mieszkańców i środowiska, lub blokujących miejsca parkingowe i szpecących miasto.

Tylko w tym roku strażnicy miejscy z Referatu ds. Pojazdów wszczęli czynności wobec 1310 pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub pojazdów, których stan wskazywał na to, że nie są używane. W wyniku podjętych działań, w ciągu siedmiu miesięcy z ulic stolicy usunięto 1173 wraki. Kolejne 34 pojazdy zostały doprowadzone przez właścicieli do stanu używalności.

– Strażnicy, wszczynając czynności, starają się dotrzeć do właściciela lub użytkownika pojazdu, na którym spoczywa obowiązek usunięcia i wyrejestrowania wraku pojazdu lub przywrócenia go do stanu używalności – informuje biuro prasowe stołecznej Straży Miejskiej. – W przypadku, gdy pojazd stwarza realne zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego (np. ma niezabezpieczony dostęp do zbiornika paliwa, zdemontowane podzespoły, z pojazdu wyciekają płyny eksploatacyjne), funkcjonariusze bezzwłocznie wydają dyspozycję usunięcia pojazdu na parking strzeżony – czytamy w komunikacie prasowym SM.

– Pojazdy, wobec których podejmujemy czynności, blokują miejsca parkingowe, niektóre samochody stoją na nich miesiącami. Dodatkowo stanowią zagrożenie dla osób postronnych i środowiska – ocenia Krzysztof Kosiński Kierownik Referatu ds. Pojazdów Oddziału Ogólnomiejskiego Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Od stycznia do lipca tego roku tak też się stało w 544 przypadkach. Po wszczętych przez strażników czynnościach ponad 50% pojazdów właściciele usunęli na własny koszt. Takich przypadków było 629.

Tylko w lipcu z ulic Warszawy usunięto 167 tzw. wraków, 94 z nich właściciele usunęli na swój koszt. Kolejnych pięć pojazdów doprowadzonych zostało do stanu używalności.

Straż Miejska zapowiada, że będzie kontynuowała postępowania ws. porzuconych aut. Strażnicy liczą jednak na rosnącą świadomość właścicieli porzuconych wraków i interwencje we własnym zakresie.

źródło: strazmiejska.waw.pl

Written by Magdalena Trusińska

1 Comment

WR

Może spróbujmy wpisywać gdzie stoi od dłuższego czasu jakiś porzucony samochód . Będzie więcej miejsca do parkowania a i otoczenie sie zmieni na lepsze.
Zachęcam
Wrażliwa

Comments are closed.